By using our service you accept the use of cookies.

Ingeborg WESTFELT-EGGERTZ

1855–1936, Sweden

Also known as: IW, Westfelt Eggertz

Name: Ingeborg, Aurora WESTFELT-EGGERTZ
Birth: 1855, Sweden
Died: 1936

Ingeborg Ingeborg studerade vid Konstakademien och Tekniska skolan i Stockholm samt i Paris. Hon var stundtals lärare i måleri. Hon målade företrädesvis i akvarell.

Source: Art Signature Dictionary

Pont Royal, Paris by Ingeborg WESTFELT-EGGERTZ

Pont Royal, Paris (1911)

Price SEK 14,000 (€1,505)
Estimated SEK 12,000
Pont Royal, Paris by Ingeborg WESTFELT-EGGERTZ

Pont Royal, Paris (-11)

Price SEK 11,000 (€1,184)
Estimated SEK 12,000–15,000
Tivoliafton, En Musikstund - Köpenhamn by Ingeborg WESTFELT-EGGERTZ

Tivoliafton, En Musikstund - Köpenhamn (1914)

Price SEK 0 (€0)
Not sold
Estimated SEK 10,000–12,000
Näten Lagas by Ingeborg WESTFELT-EGGERTZ

Näten Lagas

Price SEK 2,400 (€288)
Estimated SEK 3,000
Fiskarhustrun by Ingeborg WESTFELT-EGGERTZ

Fiskarhustrun

Price SEK 6,000 (€620)
Estimated SEK 6,000
Roddturen by Ingeborg WESTFELT-EGGERTZ

Roddturen

Price SEK 7,000 (€670)
Estimated SEK 8,000–10,000
Gosse I Vinterklädsel, by Ingeborg WESTFELT-EGGERTZ

Gosse I Vinterklädsel,

Price SEK 0 (€0)
Estimated SEK 5,000