By using our service you accept the use of cookies.
Jan Albert CARLSSON

Jan Albert CARLSSON

1956, Sweden

Also known as: JC, JAC

Name: Jan Albert CARLSSON
Birth: 1956, Sweden
Lived & Active In: Stockholm, Sweden

Jan Albert Carlsson studerade vid Valands Konsthögskola 1985-90. Verksam i Stockholm.

Utbildning: Education:
Grundskolan för konstnärligutbildning 1978-79
Birkagårdens Folkhögskola 1980-82
Pernbys målarskola 1983-85
Valands Konsthögskola 1985-90

Samlingsutställningar / Group exhibition
Vårsalongen 1987-90 Stockholm
Galleri Mors Mössa 1990 Gothenburg
Eskilstuna Konsthall 1992
Olle Olsson huset 1995 Solna
Galleri Helle Knudsen 2006 Stockholm
Olle Nymans ateljé 2008
Stockholm arthouse 2009
Galleri Bolin "Fem i färg" 2009/10 Östersund
Studio 44 "Det som visar sig"2010 Stockholm
Arvika Konsthall 2012
Ronneby Kulturcentrum "Övergångsställe" 2013

Separatutställning / Solo exhibition
Galleri Rotor 1990 Gothenburg
Galleri Kavaletten 1992 Uppsala
Galleri Kavaletten 2003 Stockholm
Galleri Kavaletten 2005 Stockholm
Galleri Bolin 2007 Östersund
Galleri Linné 2008 Uppsala
Galleri Stadsbacken 2009 Sundsvall
Galleri Bolin 2011 Östersund
Galleri D12 2012 Uppsala

Representerad i urval:
Statens Konstråd
Stockholm Landstinget
Göteborgs Konstmuseum
Nationalmuseum
Östersund Landsting
Östersund kommun
Konsulatet i Tokyo
Rasjö Samlingen

Utsmyckning:
Stockholms Sjukhem
Mannheimer Swartling Ab
Medivor Ab

Source: http://janalbert.se/biografi.html