By using our service you accept the use of cookies.

Jan Sigfrid Alfons ‘S. Alfons’ CARLSSON

1900, Sweden

Also known as: SCN

Name Jan Sigfrid Alfons ‘S. Alfons’ CARLSSON
Birth 1900, Sweden

Jan Sigfrid Alfons (Carlsson), autodidakt konstnär. Ägnade sig åt självstudier i Sverige och utomlands.

Representerad:
Kungliga slottet, Stockholm.

Bain Royal, Paris by Jan Sigfrid Alfons ‘S. Alfons’ CARLSSON

Bain Royal, Paris (-47)

Price SEK 1,000 (€105)
Estimated SEK 2,000
Stadsmotiv by Jan Sigfrid Alfons ‘S. Alfons’ CARLSSON

Stadsmotiv (-54)

Price SEK 2,000 (€231)
Estimated SEK 2,500
Kubistisk Komposition by Jan Sigfrid Alfons ‘S. Alfons’ CARLSSON

Kubistisk Komposition

Price SEK 6,500 (€733)
Estimated SEK 6,000
Komposition Med Figurer by Jan Sigfrid Alfons ‘S. Alfons’ CARLSSON

Komposition Med Figurer (-75)

Price SEK 1,700 (€192)
Estimated SEK 3,000
Geometriskt Stilleben by Jan Sigfrid Alfons ‘S. Alfons’ CARLSSON

Geometriskt Stilleben

Price SEK 600 (€68)
Estimated SEK 1,000
Stadsmotiv by Jan Sigfrid Alfons ‘S. Alfons’ CARLSSON

Stadsmotiv (-59)

Price SEK 1,301 (€147)
Estimated SEK 1,500
Kubistisk Komposition Med Dragspelare Och Nakenmodell by Jan Sigfrid Alfons ‘S. Alfons’ CARLSSON

Kubistisk Komposition Med Dragspelare Och Nakenmodell (-54)

Price SEK 5,200 (€51)
Estimated SEK 3,500