By using our service you accept the use of cookies.

Johan Fredrik HÖCKERT

1826–1866, Sweden

Also known as: FH, JH

Name Johan Fredrik HÖCKERT
Birth 1826, Sweden
Died 1866, Sweden

Johan Fredrik Höckert studerade på Konstakademin 1844-1845, med Johan Christoffer Boklund som lärare. Han studerade vidare i München där han var elev på Akademien. Åren 1851-1857 vistades han i Paris. Han reser även till Italien, Spanien, Nordafrika och England. 1864 blev han professor i teckning vid Konstakademin i Stockholm.

Tjidtjak I Oväder - Motiv Från Hornavan, Lappland by Johan Fredrik HÖCKERT

Tjidtjak I Oväder - Motiv Från Hornavan, Lappland (1853)

Price SEK 18,000 (€1,944)
Estimated SEK 8,000–10,000
Porträtt Av Prost by Johan Fredrik HÖCKERT

Porträtt Av Prost (1854)

Price SEK 10,000 (€1,113)
Estimated SEK 6,000