By using our service you accept the use of cookies.

Johan Philip KORN

1727–1796, Sweden

Also known as: PK, JPK, IPK

Name Johan Philip KORN
Birth 1727, Sweden
Died 1796

Johan Philip Korn var yrkesmålare, Studerade för Sävenbom. Han målade romantiska landskap, ofta med månsken och eldar, vanligen i litet format med en ton i guldbrunt.

Representerad:
Nationalmuseum i Stockholm med fem landskap, ett par arbeten av honom finns i Göteborgs Konstmuseum.

Pastoralt Kustlandskap Med Figurstaffage by Johan Philip KORN

Pastoralt Kustlandskap Med Figurstaffage

Price SEK 12,000 (€1,292)
Estimated SEK 15,000–18,000
Landskap Med Vattenkvarnar by Johan Philip KORN

Landskap Med Vattenkvarnar

Price SEK 16,000 (€1,766)
Estimated SEK 18,000–20,000
Landskap Med Figurer Och Vattendrag by Johan Philip KORN

Landskap Med Figurer Och Vattendrag

Price SEK 8,000 (€900)
Estimated SEK 10,000–12,000
Sjölandskap Med Hus Och Figurer by Johan Philip KORN

Sjölandskap Med Hus Och Figurer

Price SEK 2,400 (€268)
Estimated SEK 2,000
Vinterlandskap Med Lekande Barn by Johan Philip KORN

Vinterlandskap Med Lekande Barn

Price SEK 9,400 (€1,053)
Estimated SEK 5,000
Vue Af Ulricsdal Ifrån Färgan Vid Stäket by Johan Philip KORN

Vue Af Ulricsdal Ifrån Färgan Vid Stäket

Price SEK 20,000 (€2,194)
Estimated SEK 12,000–15,000
Pastoralt Kustlandskap Med Figurstaffage by Johan Philip KORN

Pastoralt Kustlandskap Med Figurstaffage

Price SEK 28,000 (€2,640)
Estimated SEK 30,000–40,000
Pastorala Kustlandskap Med Figurstaffage, (2p) by Johan Philip KORN

Pastorala Kustlandskap Med Figurstaffage, (2p)

Price SEK 0 (€0)
Estimated SEK 25,000–30,000