By using our service you accept the use of cookies.

Johan ERICSON

1849–1925, Sweden

Also known as: JE

Name: Johan, Erik ERICSON
Birth: 1849, 17/10, Sweden
Died: 1925, 26/9, Sweden

John Ericson studied at the Art Academy in Stockholm, later also in France. In 1885 he became a teacher of freehand drawing at Chalmers University in Gothenburg. Director vor Valand painting school in Gothenburg 1889-1890. He has painted landscapes in oils and watercolors from France, the Swedish west coast, Gotland and Scania.
Represented: National Museum in Stockholm, Helsingborg, Linkoping and Gothenburg Museum of Art.

Johan Ericson studerade vid Konstakademien i Stockholm, senare även i Frankrike. 1885 blev han lärare i frihandsteckning vid Chalmers i Göteborg. Föreståndare vör Valands målarskola i Göteborg 1889-1890. Han har målat landskap i olja och akvarell från Frankrike, svenska västkusten, Gotland och Skåne.
Representerad: Nationalmuseum i Stockholm, Hälsingborg, Linköping och Göteborgs Konstmuseum.

Fiskeläge I Bohuslän by Johan ERICSON

Fiskeläge I Bohuslän (1925)

Price SEK 12,000 (€1,296)
Estimated SEK 12,000–15,000
Sommardag, Marstrand by Johan ERICSON

Sommardag, Marstrand (1921)

Price SEK 15,000 (€1,620)
Estimated SEK 18,000–20,000
Fiskeläge, Bohuslän by Johan ERICSON

Fiskeläge, Bohuslän (1918)

Price SEK 22,000 (€2,376)
Estimated SEK 25,000–30,000
Båthamn by Johan ERICSON

Båthamn (1923)

Price SEK 26,000 (€2,870)
Estimated SEK 20,000–25,000
Fiskebodar by Johan ERICSON

Fiskebodar (1920)

Price SEK 8,000 (€919)
Estimated SEK 10,000–12,000
På Bryggan, Sommarmotiv Från Marstrand by Johan ERICSON

På Bryggan, Sommarmotiv Från Marstrand (1886)

Price SEK 155,000 (€17,810)
Estimated SEK 30,000–40,000
Kustmotiv Från Båstad by Johan ERICSON

Kustmotiv Från Båstad (-76)

Price SEK 16,000 (€1,862)
Estimated SEK 12,000–15,000
Skogen Fontainbleue by Johan ERICSON

Skogen Fontainbleue (1881)

Price SEK 10,000 (€1,202)
Estimated SEK 15,000
Fiskeläge I Bohuslän Med Figurer by Johan ERICSON

Fiskeläge I Bohuslän Med Figurer (1919)

Price SEK 16,000 (€1,799)
Estimated SEK 20,000–25,000
Barn På Norra Kyrkogatan, Visby by Johan ERICSON

Barn På Norra Kyrkogatan, Visby (1898)

Price SEK 40,000 (€4,498)
Estimated SEK 30,000–35,000
Månuppgång Fontainebleuskogen by Johan ERICSON

Månuppgång Fontainebleuskogen (1879)

Price SEK 16,000 (€1,792)
Estimated SEK 20,000–25,000
Landskapsmotiv by Johan ERICSON

Landskapsmotiv

Price SEK 17,510 (€1,970)
Estimated SEK 15,000
Folkliv På Torget I Hjo by Johan ERICSON

Folkliv På Torget I Hjo (1891)

Price SEK 14,000 (€1,536)
Estimated SEK 15,000–18,000
Kustlandskap Med Metande Barn by Johan ERICSON

Kustlandskap Med Metande Barn (1896)

Price SEK 32,000 (€3,464)
Estimated SEK 30,000–40,000
Boczewska by Johan ERICSON

Boczewska (1918)

Price SEK 7,000 (€758)
Estimated SEK 8,000
Hedvigsholmen by Johan ERICSON

Hedvigsholmen (1893)

Price SEK 32,000 (€3,331)
Estimated SEK 20,000–25,000
Utsikt Från Marstrands Hamn by Johan ERICSON

Utsikt Från Marstrands Hamn (1912)

Price SEK 10,000 (€1,041)
Estimated SEK 12,000–15,000
Sommarmotiv Från Marstrand by Johan ERICSON

Sommarmotiv Från Marstrand (1911)

Price SEK 21,000 (€2,182)
Estimated SEK 30,000–35,000
Motiv Från Kärringön by Johan ERICSON

Motiv Från Kärringön (1923)

Price SEK 15,000 (€1,559)
Estimated SEK 15,000–20,000
Motiv Från Marstrand by Johan ERICSON

Motiv Från Marstrand (1902)

Price SEK 92,000 (€8,795)
Estimated SEK 60,000–80,000
Fiskeläge - Bohuslän by Johan ERICSON

Fiskeläge - Bohuslän

Price SEK 26,000 (€2,487)
Estimated SEK 15,000–18,000
Strandparti Med Fiskare Och Uppdragna Båtar - Motiv Från Marstrand by Johan ERICSON

Strandparti Med Fiskare Och Uppdragna Båtar - Motiv Från Marstrand (1917)

Price SEK 15,000 (€1,435)
Estimated SEK 15,000–18,000

Afton I Ronneby (1878)

Price SEK 7,000 (€670)
Estimated SEK 8,000–10,000
Vinterlandskap I Skymning by Johan ERICSON

Vinterlandskap I Skymning (1877)

Price SEK 37,000 (€3,539)
Estimated SEK 50,000–60,000
Bretagniska Fiskebåtar I Månsken by Johan ERICSON

Bretagniska Fiskebåtar I Månsken

Price SEK 15,000 (€1,414)
Estimated SEK 15,000–18,000

Sommarmotiv Med Väderkvarn (1916)

Price SEK 0 (€0)
Estimated SEK 15,000–18,000
Sommardag I Marstrand by Johan ERICSON

Sommardag I Marstrand (1896)

Price SEK 18,000 (€1,697)
Estimated SEK 15,000–20,000
Sommarmotiv Från Skepparkroken - Skälderviken by Johan ERICSON

Sommarmotiv Från Skepparkroken - Skälderviken (1878)

Price SEK 14,000 (€1,320)
Estimated SEK 15,000–18,000

Motiv Från Arilds Läge (1878)

Price SEK 9,000 (€882)
Estimated SEK 10,000
Främmande Krigsfartyg På Göteborgs Redd by Johan ERICSON

Främmande Krigsfartyg På Göteborgs Redd (1895)

Price SEK 70,000 (€6,364)
Estimated SEK 80,000–100,000
Aftonljus över Marstrand by Johan ERICSON

Aftonljus över Marstrand

Price SEK 11,000 (€982)
Estimated SEK 12,000–15,000