By using our service you accept the use of cookies.

Johannes FALK

1967, Sweden

Also known as: JF

Name Johannes FALK
Birth 1967, Sweden

Johannes Falk

Education:
Bild och Form, Riddarfjärdsskolan, (\"Grundis\"), Stockholm 1986-1987
Kulturamas konstvideo linje, Stockholm 1987-1988
Analog ljud utbildning1, EMS (Elektronmusikstudion), Stockholm 1987
Konsthögskolan 1988 - 93

One man shows, selected:
1990
Galleri 29, Växjö
Galleri Tornvall, Stockholm
Galleri X4, Linköping
1990
offentlig utsmyckning Alstermo Folkets Hus
\"one man show\", Stockholm Art Fair
1992
\"One man show\", Galleri 29, Stocholm Art Fair
Galleri 29, Växjö
Galleri X4, Linköping
1993
Galleri Bergström, Jönköping Galleri Leger, Malmö
Galleri Engström, Stockholm
1994
Galleri 29, Växjö
Offentlig utsmyckning Växjö lasarett
1995
Galleri Leger, Malmö
Galleri Engström, Stockholm
1997
Galleri 29 Växjö
Stockholm Art Fair, Galleri Engström
Galleri Engström, Stockholm

Group shows, selected:
1993
\"Crossfire\", Galleri Enström, Stockholm
1994
Aurora 6 / Norrsken 94, biennalen för ung nordisk konst.
Göteborgs Konstmuseum
Nordiskt Konstcentrum, Sveaborg, Helsingfors, Finland
1995
Weinö Aaltonen museum, Åbo, Finland
The Center for Contemporary Art, Vilnius, Litauen
Konstmuseet, Riga, Estland
Fröde länsmuseum, Norge
Konstmuseet, Bergen. Norge
1996
\"North State\", Galleri Engström, Stockholm
1997
Galleri 29, Växjö
\"Impact\", Galleri Engström, Stockholm

Scholarships:
1989, Uppvidinge kommuns kultur stipendium
1992, Konsthögskolans fond för utvecklingsarbete
1993, Konsthögskolans avgångsstipendium
1994 Kronobergs läns landstings kulturstipendium
1995 2årigt arbetsstipendium, Konstnärsnämdem
1996 2årigt arbetsstipendium, Konstnärsnämden
1996 Nordiskt konstcentrums vistelsestipendium, Qaqortoq, Grönland
1996 Projektbidrag, Konstnärsnämden

Ansikte I Blått. by Johannes FALK

Ansikte I Blått. (1988)

Price SEK 15,000 (€1,466)
Estimated SEK 6,000–8,000