By using our service you accept the use of cookies.

John Ivar BERG

1916–2003, Sweden

Also known as: JIB

Name John Ivar BERG
Birth 1916, 31/7, Sweden
Died 2003

Education:
The Art Academy, Stockholm, 1939 - 1944
Charlottenborg, Copenhagen, 1945 - 1946

Solo-exhibitions:
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, 1948
Galerie Bleu, Stockholm, 1965
De Unga, Stockholm, 1972
Galerie Bel\\\'Art, Stockholm, 1999

Group-exhibitions:
Sju Unga, Konstnärshuset, Stockholm 1946
Sju Unga, Alfred Andersens Kunsthandel, Köpenhamn 1946
Värmlands Museum 1946
Ny Realitet, Göteborgs Konsthall 1949
Progressiv Konst, Skarpnäck 1950
Ny Realitet, Färg och Form, Stockholm 1950
6:e Salon Réalités Nouvelles, Paris 1951
Stockholmkonkretister, Hallands Museum, Halmstad 1954,
Groupe Espace, Galleri Brinken, Stockholm 1954
Swedish Abstract, Smithsonian Institution USA 1955
Aspect 61, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1961

Represented:
Moderna Museet, Stockholm
Prins Eugens Waldermarsudde, Stockholm
Norrköpings Art Museum

Public Works:
Kulinarisk melodi, glas with colored terrasit, 14 sqm, KF\\\'s restaurang, Hudiksvall 1948
Mosaik (40 kvm), glased kleinmosaik, portik for Solberga, Stockholm 1953
(arkitekt Paul Hedqvist)
Mosaik in Cremona-stone for Sankt Olofsskolan in Sundsvall 1954-55
(arkitekt Gunnar Lenné)
Ljuskärm in colored plexiglas for KF\\\'s restaurang in Helsingborg 1955
Flugkastaren, komposition in stucco lustro, co-worker Nino de Fendi, 18 kvm,
for Konsumhallen in Karlshamn 1955
Glasmosaik for KPS-baren in Sundsvall 1956
Wall in plexiglas and steel, Karlskoga 1956
Ljusskärm(10 meters) in acrylplast with plexiglasstavar, Folkets Hus, Norrköping 1958
Painting in stucco lustro, Restaurang Esplanad, Västerås 1959
Nybohov, Stockholm 1961-62
Emaljmålning, Vattenspegling, made at Gustafsberg, Gubbängens ungdomshotell 1964
Glaswindow for Domus, Landskrona 1965

Source: http://www.belart.se/artists/john_ivar_berg/

Konstnär, målare, tecknare. John Ivar Berg studerade hos Otte Skölds målarskolor, samt vid Konstakademien i Stockholm, samt i Danmark.Han har utfört många offentliga utsmyckningar.

Utställningar:
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, 1948
Galerie Bleu, Stockholm, 1965
De Unga, Stockholm, 1972
Galerie Bel\'Art, Stockholm, 1999
Sju Unga, Konstnärshuset, Stockholm 1946
Sju Unga, Alfred Andersens Kunsthandel, Köpenhamn 1946
Värmlands Museum 1946
Ny Realitet, Göteborgs Konsthall 1949
Progressiv Konst, Skarpnäck 1950
Ny Realitet, Färg och Form, Stockholm 1950
6:e Salon Réalités Nouvelles, Paris 1951
Stockholmkonkretister, Hallands Museum, Halmstad 1954,
Groupe Espace, Galleri Brinken, Stockholm 1954
Swedish Abstract, Smithsonian Institution USA 1955
Aspect 61, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1961

Representerad:
Moderna Museet, Stockholm
Prins Eugens Waldermarsudde, Stockholm
Norrköpings Art Museum

Source: Internet

Gotland by John Ivar BERG

Gotland (-76)

Price SEK 300 (€35)
Estimated SEK 1,200
Abstrakt Komposition by John Ivar BERG

Abstrakt Komposition (Executed 1948)

Price SEK 4,400 (€478)
Estimated SEK 6,000–8,000
Komposition I Blått Och Grönt by John Ivar BERG

Komposition I Blått Och Grönt (-50)

Price SEK 5,500 (€597)
Estimated SEK 6,000–8,000
Abstrakt Komposition by John Ivar BERG

Abstrakt Komposition

Price SEK 6,500 (€706)
Estimated SEK 6,000–8,000
Former Mot Blå Ton by John Ivar BERG

Former Mot Blå Ton (-50)

Price SEK 9,200 (€999)
Estimated SEK 6,000–8,000
Komposition by John Ivar BERG

Komposition (-50)

Price SEK 2,600 (€282)
Estimated SEK 6,000–8,000
Komposition 1 by John Ivar BERG

Komposition 1 (-47)

Price SEK 16,000 (€1,738)
Estimated SEK 8,000–10,000
Studie Till Väggmålning by John Ivar BERG

Studie Till Väggmålning

Price SEK 13,000 (€1,412)
Estimated SEK 12,000–15,000

Zigzagkomposition (1951)

Price SEK 11,000 (€1,062)
Estimated SEK 12,000–15,000
Komposition by John Ivar BERG

Komposition (1950)

Price SEK 34,000 (€3,284)
Estimated SEK 15,000–18,000

Komposition No 2 (1954)

Price SEK 22,000 (€2,125)
Estimated SEK 12,000–15,000

Komposition No 6 (1954)

Price SEK 13,000 (€1,256)
Estimated SEK 15,000–18,000
Zigzag - Rörelse No 3 by John Ivar BERG

Zigzag - Rörelse No 3 (1954)

Price SEK 25,000 (€2,415)
Estimated SEK 15,000–18,000
Komposition by John Ivar BERG

Komposition (1951)

Price SEK 9,000 (€869)
Estimated SEK 1,800–20,000
Diagonal Rytm by John Ivar BERG

Diagonal Rytm (1951)

Price SEK 7,500 (€724)
Estimated SEK 12,000–15,000
Komposition No 3 by John Ivar BERG

Komposition No 3 (1953)

Price SEK 13,000 (€1,256)
Estimated SEK 1,500–18,000
Komposition by John Ivar BERG

Komposition (1952)

Price SEK 10,000 (€935)
Estimated SEK 15,000–20,000
Komposition by John Ivar BERG

Komposition (1950)

Price SEK 9,500 (€888)
Estimated SEK 12,000–15,000
Konkret Komposition by John Ivar BERG

Konkret Komposition (1950)

Price SEK 0 (€0)
Estimated SEK 15,000–20,000
Komposition by John Ivar BERG

Komposition

Price SEK 7,000 (€654)
Estimated SEK 12,000–15,000
Sydländskt Landskap by John Ivar BERG

Sydländskt Landskap

Price SEK 2,600 (€244)
Estimated SEK 4,000