By using our service you accept the use of cookies.

John CARLSON

1896–1979, Sweden

Also known as: Carlsson

Name: John, Emanuel CARLSON
Birth: 1896, 16/7, Sweden
Died: 1979, 31/3, Sweden

John Carlson studerade vid: Tekniska skolans afton- och söndagsskola år 1912 -år 1915. Brooklyn, new York, USA. Art Students Leage of New York år 1924 - år 1927. Konsthögskolan, Stockholm, avdelningen för kroki år 1932 - år 1934. Samt studieresor till bl.a. Danmark, Frankrike, Spanien, England och Italien.
Han har målat motiv från Stockholmstrakten, företrädesvis då från Sundbyberg. Han har själv sagt: \\\"Det finns nog ingen mer än jag som målat samtliga hus i Sundbyberg från alla fyra sidor.\\\"
John Carlson var samtida och god vän med Olle Olsson Hagalund.

Källa: Internet.

Motiv Från Gamla Stan, Stockholm, Gyldene Freden by John CARLSON

Motiv Från Gamla Stan, Stockholm, Gyldene Freden

Price SEK 1,000 (€108)
Estimated SEK 2,000
Skeppsbron, Stockholm by John CARLSON

Skeppsbron, Stockholm (1939)

Price SEK 3,200 (€339)
Estimated SEK 2,500
Kvinna I Balklänning by John CARLSON

Kvinna I Balklänning (1952)

Price SEK 600 (€60)
Estimated SEK 1,500

Sundbybergs Kyrka (1975)

Price SEK 900 (€84)
Estimated