By using our service you accept the use of cookies.

John STEN

1879–1922, Sweden/Indonesia

Also known as: JS, Wettersten

Name: Per Johan STEN
Birth: 1879, 12/5, Sweden
Died: 1922, 21/12, Indonesia

Per Johan (John) Sten (b. Wettersten) studied at the Technical School and the Artist\'s painting school in Stockholm, and eight years in Paris. One of his teachers was Le fauconnier. He was heavily influenced by French art, and painted landscapes and nude female figures, reminiscent of Renoir\'s models, still life and garden motifs. His first exhibition was in Hudiksvall 1906. He had exhibitions in Cologne, Provence and Brittany, Stockholm, Gothenburg. He was one of the great Cubists. He had a bad heart and died, only 43 years old and is buried in Bali, Indonesia.
Represented: Hälsinglands Museum in Hudiksvall in the middle part of the large triptych, L\'Abondance, Moderna Museet, Stockholm, Gothenburg Museum of Art, and in Lund.

Per Johan (John) Sten (född Wettersten) studerade vid Tekniska skolan och på Konstnärsförbundets målarskola i Stockholm, samt åtta år i Paris. En av han lärare var Le Fauconnier. Han var starkt påverkad av nyare fransk konst och han målade exotiska landskap med bredbladiga träd och buskar, samt ofta nakna, frodiga kvinnofigurer, påminnande om Renoirs modeller, trädgårdsmotiv och stilleben. Konturerna var upplösta, medan koloriten, som i hans tidigare arbeten var tämligen nedstämd, senare blev kraftig med starka inslag av rosa och ljust grönt, effekten i hans kompositioner blev då gobelängartade där färgklangen spelande en avgörande roll. De akvareller han målade på Bali är i tunga med glödande färger. Hans första utställning var i Hudiksvall 1906.
1912 är han med på den stora expressionistutställningen i Köln. Han var även en tid i Provence och Bretagne och var med på en samlingsutställning i Stockholm 1916 innan han 1918 återvände till Sverige och Göteborg. Han ställer ut på Valand 1919, deltar i höstsalongen på Liljevalchs och ställer ut i Hudiksvall samma år. Han var en av de stora kubisterna.
Han målade även periodvis i Danmark där han träffat sin blivande fru. 1922 fick han det första Ester Lindahlstipendiet, ett resestipendie. I augusti 1922 kommer paret till Java, vistas där några veckor innan de reser vidare. Meningen var att de skulle stanna på Bali ett par år, men klimatet var vanskligt, fuktigt och varmt. Han hade ett dåligt hjärta. Han fick dysenteri av förorenat vatten och avled, endast 43 år gammal och ligger begravd där. Om graven finns kvar, ska där finnas ett kors gjort av läkten från hans barndomshem. Huset köptes på 1950-talet av Sven Erixson, X:et, och detta lilla hus fick Stig Claesson, Slas, låna och just då byttes en del gamla läkten ut, och av denna spikade Slas ihop ett kors som han ska ha skickat med minfartyget HMS Carlskrona till Bali, och gick allt i lås, så ska det sedan dess stå på hans grav.

Representerad:
Hälsinglands museum i Hudiksvall med mittpartiet av den stora triptyken, L\'abondance, Moderna Muséet, i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum, samt i Lund.

Source: Internet

Kubistisk Modell by John STEN

Kubistisk Modell (1915)

Price SEK 3,200 (€339)
Estimated SEK 3,000
Mecenaten, Evald Hedberg by John STEN

Mecenaten, Evald Hedberg (1919)

Price SEK 5,000 (€530)
Not sold
Estimated SEK 8,000
Kvinnor I Landskap Med Languster, Studie Till Triptyken

Kvinnor I Landskap Med Languster, Studie Till Triptyken "langousten" (c. 1917)

Price SEK 27,665 (€2,923)
Estimated SEK 8,000
Sovande Kvinna by John STEN

Sovande Kvinna (Executed ca. 1916)

Price SEK 40,000 (€4,311)
Estimated SEK 50,000
Siesta by John STEN

Siesta

Price SEK 0 (€0)
Not sold
Estimated SEK 150,000–200,000
Landskap Med Kvinna I Förgrunden Som Plockar Blommor by John STEN

Landskap Med Kvinna I Förgrunden Som Plockar Blommor (Executed 1910's)

Price SEK 98,000 (€11,015)
Incl. buyer's premium
Estimated SEK 80,000–100,000
Kurtisanen by John STEN

Kurtisanen (Executed ca.1919)

Price SEK 80,000 (€8,992)
Estimated SEK 40,000–50,000
Landskap Med Träd by John STEN

Landskap Med Träd

Price SEK 2,200 (€248)
Estimated SEK 1,500
Blomsterstilleben by John STEN

Blomsterstilleben (1918)

Price SEK 5,800 (€646)
Estimated SEK 7,000
Kurtisanen by John STEN

Kurtisanen (Executed 1919)

Price SEK 300,000 (€33,735)
Estimated SEK 300,000–400,000
Sydfranskt Landskap by John STEN

Sydfranskt Landskap (1918)

Price SEK 9,000 (€1,012)
Estimated SEK 6,000–8,000
Douëlan by John STEN

Douëlan (Executed 1916)

Price SEK 60,000 (€6,647)
Estimated SEK 70,000–80,000
Parklandskap by John STEN

Parklandskap

Price SEK 23,000 (€2,490)
Estimated SEK 8,000–10,000
Inloppet - Doëlan by John STEN

Inloppet - Doëlan (Executed ca. 1916)

Price SEK 24,000 (€2,607)
Estimated SEK 20,000–25,000
Siesta by John STEN

Siesta

Price SEK 30,000 (€3,258)
Estimated SEK 30,000–40,000
Hamnen I Douëlan by John STEN

Hamnen I Douëlan (Painted 1916)

Price SEK 48,000 (€4,992)
Estimated SEK 40,000–50,000
Sydländskt Bergslandskap by John STEN

Sydländskt Bergslandskap

Price SEK 8,000 (€821)
Estimated SEK 10,000
Interiör by John STEN

Interiör

Price SEK 3,300 (€315)
Estimated SEK 4,000–5,000
Blomsterstycke Med Rökpipa by John STEN

Blomsterstycke Med Rökpipa

Price SEK 7,000 (€669)
Estimated SEK 8,000–10,000
Kurtisanen by John STEN

Kurtisanen (painted 1919)

Price SEK 0 (€0)
Estimated SEK 1,000,000–1,500,000
Nature Morte by John STEN

Nature Morte

Price SEK 48,000 (€4,525)
Estimated SEK 40,000–50,000