By using our service you accept the use of cookies.

Jussi TAIPALEENMÄKI

1948, Finland

Also known as: JT

Name: Jussi TAIPALEENMÄKI
Birth: 1948, Finland

Jussi Taipaleenmäki. Autodidakt konstnär målare, grafiker och skulptör. Han har haft ett stort antal utställningar i Sverige, Finland, Danmark, Norge och Tyskland.

Representarad:
Stort antal kommuner och landsting i Sverige och Danmark
Amos Andersons Konstmuseum, Helsingfors, Finland
L\' ássociation musee d\' árd contemporain, Chmalieres, Frankrike
Nationalmuseum, Stockholm
Skövde Konstmuseum, Skövde
Smålands Konstarkiv, Värnamo
Östergötlands Museum, Linköping
Eskilstuna Konstmuseum
Västerås Konstmuseum
Sveriges invandrainstitut och museum i Botkyrka
Södertälje kulturnämnd
Sigtuna kulturnämnd
Uppsala kommuns kulturnämnd
Ånge kommun
Västernorrlands landsting
Österåkers kommun
Stockholms läns landsting
Huddinge kommun
Malmö läns landsting
Upplands-Väsby kommun
Statens konstråd

Separatutställningar från 1990 - 2001:
Gallerihuset, Köpenhamn, Danmark -90
Galleri Smedbyn, Huskvarna -91, -99
Galleri Vättern, Motala -93, -96, -99
Culturum, Konstfrämjandet Norrköping -93
Galleri Viktorin, Halmstad -93, -96
Galleri Bønneland, Odder, Danmark -93, -95, -97, -99, -00
Karlshamns Konsthall, Karlshamn -94
Galleri Scandinavia, Göteborg -94, -00
Stockholm Art Fair, -92, -93, -94, -01
Galleri Oljemark, Helsingfors, Finland -95, -98
Galleri Katarina, -95, -98
Galleri Lauronen, Uleåborg, Finland -96
Länsmansgården, Åkersberga -96
Galleri Pan, Linköping, -97
Cornelis Sällskapet, Stockholm -00
Galleri St. Gertrud, Malmö -01
\"Hommage á Cornelis\", Vandringsutställning i Konstfrämjandets regi -01

Samlingsutställningar från 1990 - 2001:
Norrtälje Konsthall
Hallstavik Folkets hus
Landskrona Konsthall
Södertälje konsthall
Upplands-Väsby Konsthall
Ballmain Watch HouseGallery, Sidney, Australien

Source: Art Signature Dictionary

Naivisten by Jussi TAIPALEENMÄKI

Naivisten

Price SEK 300 (€32)
Estimated SEK 1,500
Vårdträdet by Jussi TAIPALEENMÄKI

Vårdträdet (1980)

Price SEK 1,301 (€140)
Estimated SEK 3,000
Stackars Sate by Jussi TAIPALEENMÄKI

Stackars Sate (1978)

Price SEK 1,700 (€184)
Estimated SEK 2,000
(20 St)

(20 St) "hommage á Cornelis"

Price SEK 10,500 (€1,181)
Estimated SEK 6,000
4) Utsikt Mot Stenshuvud, Olika årstider by Jussi TAIPALEENMÄKI

4) Utsikt Mot Stenshuvud, Olika årstider

Price SEK 1,700 (€182)
Estimated SEK 2,500