By using our service you accept the use of cookies.

Kain TAPPER

1930–2004, Finland

Also known as: KT

Name Kain TAPPER
Birth 1930, Finland
Died 2004

Kain Tapper var en finländsk skulptör och bildkonstnär född i Saarijärvi. Han studerade vid Konstindustriella läroverket och vid Konstakademins skola. Tidigt i karriären, runt 1950-talets mitt, arbetade Tapper främst med figurativa skulpturer. Senare utvecklades hans stil mer mot det abstrakta och han skapade i trä och natursten där ytbehandlingen betonades.

Source: http://www.bukowskis.com

Abstract by Kain TAPPER

Abstract (-62)

Price EUR 7,030 Incl. buyer's premium
Estimated EUR 7,000–10,000
A Man In Profile by Kain TAPPER

A Man In Profile (-98)

Price EUR 375 Incl. buyer's premium
Estimated EUR 500–800
Moonlight by Kain TAPPER

Moonlight (-97)

Price EUR 2,552 Incl. buyer's premium
Estimated EUR 2,000–3,000
Månsken by Kain TAPPER

Månsken (-97)

Price EUR 0 Not sold
Estimated EUR 3,000–4,000
Mother by Kain TAPPER

Mother (-79)

Price EUR 300
Estimated EUR 300–400
The Moon by Kain TAPPER

The Moon

Price EUR 3,800
Estimated EUR 2,000–3,000
A Picture by Kain TAPPER

A Picture (-00)

Price EUR 3,000
Estimated EUR 2,000–2,500
Feeling Of The Wilds Iii by Kain TAPPER

Feeling Of The Wilds Iii

Price EUR 6,000
Estimated EUR 6,000–8,000
The Waves by Kain TAPPER

The Waves (-76)

Price EUR 4,000
Estimated EUR 4,000–5,000
Poseeraus by Kain TAPPER

Poseeraus (2003)

Price EUR 0
Estimated EUR 1,700–2,000