By using our service you accept the use of cookies.

Karin WIKSTRÖM

1959, Sweden

Also known as: KW

Name: Karin WIKSTRÖM
Birth: 1959, Sweden

Karin Wikström bestämde sig relativt sent för att bli konstnär då hon 28 år gammal kom in på en förberedande utbildning i Göteborg för att sedan avsluta sin utbildning på Konsthögskolan Valand i Göteborg, 1990-1995. Hon har varit nominerad till Carnegie Art Award 2000 och 2008 och fick för några år sedan Lennart och Margareta Rodhes pris.
Hon finns representerad bland annat på Göteborgs Konstmuseum, Borås Konstmuseum, Sundsvalls Museum, Nordiska Akvarellmuseet, Saltarvets Konsthall och Statens Konstråd.

Hennes målningar har beskrivits som bildpoesi, som ”måleriska teaterstycken”. Det är oftast små bilder med figurer och motiv som återkommer gång på gång, med inslag av saga och populärkultur och mycket humor. Men det viktigaste är allvaret som döljer sig under ytan, tycker Karin Wikström själv. Vid första anblicken kan de tyckas enkla, men efterhand framträder berättelser där humor, vemod och allvar får spela fritt. Målningarna har inga titlar, som enligt Wikström lätt blir styrande hur man ser på bilden. ”Mina figurer är ju inte direkt hippa eller så. Men jag försöker alltid komma under ytan på saker och ting. På samma gång finns det en öppenhet i bilderna som gör att olika betraktare kan tolka dem på olika sätt.” Recension, Lisa Jannerlings, SvD, 24 nov 2006.

För att citera ytterligare en recension: ”Som betraktare kan du dock mycket enkelt lägga din egen erfarenhets raster över bilderna och låta dig drabbas av det överraskande och mångtydliga innehållet.” Susanna Slöör, Omkonst, 2002-22-24. Se även Omkonst, Susanna Slöör, 2008-09-26.

Separatutställningar: Bror Hjorths Hus, Uppsala 1995. Galleri Rotor, Göteborg 1995. Stenasalen, Göteborgs Konstmuseum 1996. Galleri 1, Göteborg 1997. Wetterling Gallery, Stockholm 1997. Ahlbergshallen, Östersund 1998. Anders Tornberg Gallery, Lund 1999. Galleri 1, Göteborg 2001. Gerlesborgsskolan, Gerlesborg 2002. Galleri Argo, Stockholm 2002. Saltarvet, Fiskebäckskil 2003. Galleri 1, Göteborg 2004. Galleri Persson, Malmö 2004. Galleri Utås, Husum 2005. Krognoshuset, Lund 2005.

Samlingsutställningar:
Sports in Art, Konsthallen Göteborg 1995. Galerie du Nord, Borås 1995. Falubiennalen Nya Grafiker, Falun 1995. Till Filmen, Konsthallen Göteborg 1996. Alone Together, Liljevalchs Konsthall Stockholm 1996. The Scream, Borealis 8, Arken Köpenhamn 1996. Y-Generation, Kulturmagasinet Sundsvall-Wrexham Art Centre Wales 1997-1998. Carnegie Art Award, Helsingfors-Oslo-Göteborg-Köpenhamn-Stockholm-Reykjavik, 2000-2001. Tecknare, Ronneby Kulturcentrum, Ronneby 2002. Återkomst, Bror Hjorths Hus, Uppsala 2003. I linje, Svensk teckning genom hundra år, Liljevalchs Konsthall Stockholm 2004.

Offentlig utsmyckning:
Chalmers Tekniska Högskola, mikroelektronik,
Göteborg 2000.

Representerad:
Göteborgs Konstmuseum, Borås Konstmuseum, Sundsvalls Museum, Nordiska Akvarellmuséet, Saltarvets Konsthall, Laholms Teckningsmuseum, Malmö Museum, Statens Konstråd.

Source: www.bukowskis.com

Untitled by Karin WIKSTRÖM

Untitled (-77)

Price SEK 19,000 (€2,156)
Estimated SEK 6,000–8,000
Untitled by Karin WIKSTRÖM

Untitled

Price SEK 6,700 (€805)
Estimated SEK 4,000
Untitled by Karin WIKSTRÖM

Untitled

Price SEK 3,800 (€417)
Estimated SEK 5,000–6,000
Pohcahontas With Love by Karin WIKSTRÖM

Pohcahontas With Love (-96)

Price SEK 1,200 (€131)
Estimated SEK 2,000
Untitled by Karin WIKSTRÖM

Untitled

Price SEK 20,000 (€2,126)
Estimated SEK 20,000–22,000
Inte Ens En Solig Sommardag är Verkligheten Så Fin Som Vi Tror by Karin WIKSTRÖM

Inte Ens En Solig Sommardag är Verkligheten Så Fin Som Vi Tror (-97)

Price SEK 17,000 (€1,846)
Estimated SEK 12,000–15,000
Untitled by Karin WIKSTRÖM

Untitled

Price SEK 20,000 (€2,080)
Estimated SEK 20,000–30,000
I've Seen The Light by Karin WIKSTRÖM

I've Seen The Light

Price SEK 8,500 (€884)
Estimated SEK 10,000–12,000
Untitled by Karin WIKSTRÖM

Untitled

Price SEK 42,000 (€4,017)
Estimated SEK 12,000–15,000
Untitled by Karin WIKSTRÖM

Untitled

Price SEK 7,500 (€717)
Estimated SEK 8,000–10,000
Untitled by Karin WIKSTRÖM

Untitled

Price SEK 13,500 (€1,291)
Estimated SEK 8,000–10,000