By using our service you accept the use of cookies.

Karl Hjalmar BERGQVIST

1894–1972, Sweden

Also known as: Bergquist

Name Karl Hjalmar BERGQVIST
Birth 1894, Sweden
Died 1972

Karl Hjalmar Bergqvist (Bergquist) studerade vid Ahltins målarskola, vid Carl Wilhelmsons målarskola och Berggrens målarskola. Han företog resor till bl.a. Frankrike. Han har målat i akvarell många gatumotiv från södra Europa och Orenten.

Citadellet I Cairo by Karl Hjalmar BERGQVIST

Citadellet I Cairo

Price SEK 1,300 (€150)
Estimated SEK 1,000
(2) Medelhavsmotiv by Karl Hjalmar BERGQVIST

(2) Medelhavsmotiv (-63)

Price SEK 300 (€35)
Estimated SEK 1,500
Båtar Vid Sjöbod by Karl Hjalmar BERGQVIST

Båtar Vid Sjöbod (-33)

Price SEK 1,000 (€112)
Estimated SEK 1,200
Chioggia by Karl Hjalmar BERGQVIST

Chioggia

Price SEK 1,000 (€95)
Estimated SEK 1,200