By using our service you accept the use of cookies.

Knut EKWALL

1843–1912, Sweden

Also known as: KE, KN

Name Knut, Alfred EKWALL
Birth 1843, Sweden
Died 1912, Sweden

Konstnär, målare, tecknare. Knut Ekwall är bror till konstnären Emma Ekwall.
Knut Ekwall studerade vid Konstakademien och i Tyskland där han även var bosatt fram till mitten av 1880-talet. Han utförde illustrationer till tidningar och teckningar till Fritjofs saga, målade landskap och porträtt, stundom genremotiv, ofta med barn.
Representerad:
Nationalmuseum i Stockholm och Malmö Museum.

Source: Art Signature Dictionary

Flicka Med Blombukett by Knut EKWALL

Flicka Med Blombukett

Price SEK 48,000 (€5,424)
Estimated SEK 8,000
Segelfartyg I Motljus by Knut EKWALL

Segelfartyg I Motljus

Price SEK 5,400 (€629)
Estimated SEK 8,000
Jesus Bärs In I Grottan by Knut EKWALL

Jesus Bärs In I Grottan (1866)

Price SEK 300 (€35)
Estimated SEK 1,500
Stilla Sommardag I Skärgården by Knut EKWALL

Stilla Sommardag I Skärgården

Price SEK 0 (€0) Not sold
Estimated SEK 12,000–15,000
Stenrös by Knut EKWALL

Stenrös

Price SEK 1,100 (€124)
Estimated SEK 3,000
Familjelycka by Knut EKWALL

Familjelycka

Price SEK 90,000 (€10,121)
Estimated SEK 50,000–60,000
Flicka I Skogslandskap by Knut EKWALL

Flicka I Skogslandskap

Price SEK 9,600 (€6,958)
Estimated SEK 12,000
Porträtt Av Anne Sophie Ekenmann by Knut EKWALL

Porträtt Av Anne Sophie Ekenmann

Price SEK 80,000 (€8,932)
Estimated SEK 50,000–70,000
Sommaridyll - Motiv Från Ekgården, Karön by Knut EKWALL

Sommaridyll - Motiv Från Ekgården, Karön

Price SEK 16,000 (€1,786)
Estimated SEK 20,000–25,000
Syskonen Anders Och Margareta Eek by Knut EKWALL

Syskonen Anders Och Margareta Eek

Price SEK 15,000 (€1,675)
Estimated SEK 20,000–25,000
Flickan Med Brevet by Knut EKWALL

Flickan Med Brevet

Price SEK 20,000 (€2,126)
Estimated SEK 25,000
Stockholms Ström by Knut EKWALL

Stockholms Ström

Price SEK 7,500 (€763)
Estimated SEK 5,000–7,000
Frieri by Knut EKWALL

Frieri

Price SEK 58,000 (€5,273)
Estimated SEK 25,000–30,000
Flickan Med Brevet by Knut EKWALL

Flickan Med Brevet

Price SEK 60,000 (€5,455)
Estimated SEK 30,000–40,000