By using our service you accept the use of cookies.
Knut JANSON

Knut JANSON

1882–1966, Sweden

Also known as: KJ

Name: Knut, Albert Emanuel JANSON
Birth: 1882, Sweden
Died: 1966

Knut Janson studerade vid Konstnärsförbundets målarskola, samt i Frankrike. Han har mestadels arbetat med landskapmotiv från stockholmstrakten. Han var medlem av gruppen \"De unga\" från bildandet 1907. Han debuterade på \"De ungas\" debututställning i Stockholm 1909 och deltog även i gruppens övriga utställningar 1910-1911. Han fick i dagspressen fin respons på sina färgstarka och dekorativa landskapsmålningar.
Representerad:
Nationalmuseum i Stockholm och Moderna Muséet i Stockholm.

Source: Art Signature Dictionary

Vårdag Vid Djurgårdsbrunnsviken by Knut JANSON

Vårdag Vid Djurgårdsbrunnsviken

Price SEK 750 (€79)
Estimated SEK 1,500–2,000
Grönskande Landskap Med Träd by Knut JANSON

Grönskande Landskap Med Träd

Price SEK 836 (€97)
Estimated SEK 2,000
Utsikt över Riddarfjärden by Knut JANSON

Utsikt över Riddarfjärden (-27)

Price SEK 1,400 (€162)
Estimated SEK 2,000
Landskap I Grönt by Knut JANSON

Landskap I Grönt (1915)

Price SEK 10,000 (€1,086)
Estimated SEK 10,000–12,000
Vårdag Vid Sjön, Trekanten by Knut JANSON

Vårdag Vid Sjön, Trekanten (1934)

Price SEK 2,000 (€200)
Estimated SEK 1,500

Självporträtt

Price SEK 1,200 (€119)
Estimated SEK 2,000

Blommande Skär (1938)

Price SEK 2,200 (€218)
Estimated SEK 1,500
I Stadens Utkant by Knut JANSON

I Stadens Utkant (1938)

Price SEK 1,700 (€167)
Estimated SEK 2,000

Sommarhuset

Price SEK 600 (€59)
Estimated SEK 1,500