By using our service you accept the use of cookies.

Konrad EKDAHL

1910–2002, Sweden

Also known as: Ekdahl-Askim

Name Konrad, Fredrik EKDAHL
Birth 1910, 8/7, Sweden
Died 2002

Konrad Ekdahl (-Askim) studerade för Gotthard Sandberg. Han målade mest landskaps- och stadsbilder i olja och akvarell, huvudsakligen västsvenska motiv.

Source: Internet

Motiv Från Bohuslän by Konrad EKDAHL

Motiv Från Bohuslän

Price SEK 1,600 (€174)
Estimated SEK 1,500
Motiv Från Bohuslän by Konrad EKDAHL

Motiv Från Bohuslän (-44)

Price SEK 800 (€93)
Estimated SEK 1,500
Fiskebodar by Konrad EKDAHL

Fiskebodar

Price SEK 0 (€0)
Estimated SEK 3,000

Norra Hamnen - Strömstad

Price SEK 2,500 (€236)
Estimated SEK 5,000

Stigbergstorget - Götebprg (1940)

Price SEK 3,000 (€283)
Estimated SEK 5,000