By using our service you accept the use of cookies.

Lindorm LILJEFORS

1909–1985, Sweden

Also known as: LL

Name: Lindorm, Adolf Bruno LILJEFORS
Birth: 1909, 18/9, Sweden
Died: 1985

Lindorm Liljefors. The son of Bruno Liljefors, was a depicter of
animal life in Swedish nature, like his father.

Lindorm Liljefors biografi:

Lindorm Liljefors (son till konstnären Bruno liljefors) studerade vid Konsthögskolan för A. Bergström och W. Smith. Han företog studieresor till Frankrike. Passionerad skogsmänniska, jägare och djurkännare. Målade skogs-, ängs- och skärgårdslandskap med djur.
Representerad i Uppsala Universitets tavelsamling.

Source: Internet

Sjöfågeljakt På Herrö by Lindorm LILJEFORS

Sjöfågeljakt På Herrö (1976)

Price SEK 9,000 (€948)
Estimated SEK 4,000–5,000
Ejdersträck, åland by Lindorm LILJEFORS

Ejdersträck, åland

Price SEK 6,900 (€6,526)
Estimated SEK 2,500
älgar Och Gråhundar by Lindorm LILJEFORS

älgar Och Gråhundar (-40)

Price SEK 15,000 (€1,620)
Estimated SEK 20,000–25,000
Fox And Crows by Lindorm LILJEFORS

Fox And Crows

Price EUR 1,533
Incl. buyer's premium
Estimated EUR 1,200–1,500
älgar I Skogslandskap by Lindorm LILJEFORS

älgar I Skogslandskap (-54)

Price SEK 12,600 (€1,417)
Estimated SEK 12,000
Birds By The Shore, åland by Lindorm LILJEFORS

Birds By The Shore, åland (-76)

Price EUR 1,215
Incl. buyer's premium
Estimated EUR 500–700
Flying Mergansers by Lindorm LILJEFORS

Flying Mergansers (-73)

Price EUR 511
Incl. buyer's premium
Estimated EUR 700–1,000
Skogslandskap Med älg Och Gråhund by Lindorm LILJEFORS

Skogslandskap Med älg Och Gråhund (-52)

Price SEK 8,800 (€1,028)
Estimated SEK 10,000
älgtjur Och Gråhund by Lindorm LILJEFORS

älgtjur Och Gråhund (-46)

Price SEK 10,500 (€1,135)
Estimated SEK 12,000
älgtjur Och Gråhund by Lindorm LILJEFORS

älgtjur Och Gråhund (-46)

Price SEK 10,500 (€1,218)
Estimated SEK 12,000
älgjakt Med Gråhund by Lindorm LILJEFORS

älgjakt Med Gråhund (-56)

Price SEK 35,000 (€4,053)
Estimated SEK 40,000–50,000
älgjakt by Lindorm LILJEFORS

älgjakt (-48)

Price SEK 24,000 (€2,708)
Estimated SEK 30,000–40,000
Orrar I Vinterlandskap by Lindorm LILJEFORS

Orrar I Vinterlandskap (-42)

Price SEK 10,000 (€1,125)
Estimated SEK 10,000
Landskap Med Jägare Och Hundar by Lindorm LILJEFORS

Landskap Med Jägare Och Hundar (-38)

Price SEK 19,000 (€2,090)
Estimated SEK 12,000–15,000
älgar I Landskap by Lindorm LILJEFORS

älgar I Landskap

Price SEK 3,700 (€420)
Estimated SEK 2,500
Fågelbo I Träd by Lindorm LILJEFORS

Fågelbo I Träd (-36)

Price SEK 2,500 (€284)
Estimated SEK 4,000
Räv I Vinterlandskap by Lindorm LILJEFORS

Räv I Vinterlandskap (-79)

Price SEK 5,500 (€624)
Estimated SEK 4,000
Rådjursjakt I Vinterlandskap by Lindorm LILJEFORS

Rådjursjakt I Vinterlandskap (-76)

Price SEK 5,700 (€618)
Estimated SEK 3,000–4,000
älgko Med Kalvar by Lindorm LILJEFORS

älgko Med Kalvar (-42)

Price SEK 14,000 (€1,518)
Estimated SEK 8,000–10,000
Morkulla I Kvällslandskap by Lindorm LILJEFORS

Morkulla I Kvällslandskap (-42)

Price SEK 12,000 (€1,301)
Estimated SEK 8,000–10,000
Skogsmotiv by Lindorm LILJEFORS

Skogsmotiv (1935)

Price SEK 2,500 (€250)
Estimated SEK 3,000
Hamiltonstövare På Spårning by Lindorm LILJEFORS

Hamiltonstövare På Spårning (1951)

Price SEK 3,900 (€401)
Estimated SEK 4,000
Fåglar I Landskap by Lindorm LILJEFORS

Fåglar I Landskap

Price SEK 800 (€78)
Estimated SEK 1,000
Landskap Med Vattendrag by Lindorm LILJEFORS

Landskap Med Vattendrag

Price SEK 2,400 (€235)
Estimated SEK 3,000–4,000
Höstlandskap Med älgtjur Och Ko Samt Gråhund by Lindorm LILJEFORS

Höstlandskap Med älgtjur Och Ko Samt Gråhund (1940)

Price SEK 66,000 (€6,310)
Estimated SEK 40,000–50,000

Kustlandskap Med Sträckande Gäss (1972)

Price SEK 16,000 (€1,530)
Estimated SEK 10,000–12,000

Hedlandskap I Höstfärger Med älgar (1946)

Price SEK 15,000 (€1,435)
Estimated SEK 15,000–18,000

Fjällandskap Med Jägare, Jakthundar Och Dalripor (1963)

Price SEK 70,000 (€6,696)
Estimated SEK 80,000–100,000
Sjöfåglar by Lindorm LILJEFORS

Sjöfåglar

Price SEK 2,800 (€268)
Estimated SEK 5,000