By using our service you accept the use of cookies.

Lorentz (The Younger) PASCH

1733–1805, Sweden

Also known as: Pasch, Lorens Lorenz

Name Lorentz, (The Younger) PASCH
Birth 1733, Sweden
Died 1805, Sweden

Lorens Pasch d.y. föddes år 1733 i Stockholm. Hans far, Lorens Pasch d.ä, blev hans första lärare i konst. Så småningom skulle han bli elev hos Carl Gustav Pilo i Köpenhamn och år 1758 började hans sin utbildning för bl.a. Boucher och Roslin i Paris. Han mottog flera stipendier och arbetade en tid i Haag, reste så vidare till först Hamburg och Hannover för att sedan återvända hem till Sverige. Väl hemkommen år 1766 fick han genast beställningar från hovet och blev mycket framgångsrik.
I slutet av 1760-talet övertog han teckningsundervisningen vid Konstakademien och blev professor där år 1773. Efter Carl Gustav Pilos död utnämndes han till akademidirektör år 1793.
Pasch var en av de mest ansedda porträttmålare i Sverige under den gustavianska tiden och fick genom sin lärargärning stort inflytande på konstutvecklingen.
Han delade sitt hem och sin ateljé med de bägge konstnärliga systrarna Hedvig Lovisa och Ulrika Fredrika.
Han hedrades med Vasaorden 1797, en ovanlig utmärkelse vid den tiden. Pasch avled år 1805.
Representerad: Svenska Statens porträttsamling på Gripsholm/Nationalmuseum i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum, Malmö Museum, Konstakademien och Prins Eugens Waldemarsudde.

Source: www.bukowskis.com

Porträtt Av Hovmarskalk Carl Falker by Lorentz (The Younger) PASCH

Porträtt Av Hovmarskalk Carl Falker (1772)

Price SEK 40,000 (€4,320)
Estimated SEK 40,000–50,000
Herre Iklädd Blå Justacorpe Och Dam Iklädd Vit Klänning by Lorentz (The Younger) PASCH

Herre Iklädd Blå Justacorpe Och Dam Iklädd Vit Klänning

Price SEK 73,500 (€8,267) Incl. buyer's premium
Estimated SEK 40,000–50,000
Kung Gustav Iii by Lorentz (The Younger) PASCH

Kung Gustav Iii

Price SEK 61,250 (€6,889) Incl. buyer's premium
Estimated SEK 40,000–50,000

"eva Katarina Swedenstierna" (1759-1836) (1784)

Price SEK 125,000 (€13,500)
Estimated SEK 30,000–40,000
Gustav Iii Som Barn by Lorentz (The Younger) PASCH

Gustav Iii Som Barn

Price SEK 140,000 (€15,120)
Estimated SEK 200,000–300,000
Porträtt Av Kamreraren Vid Sala Silvergruva Sven Pihl (1718-1800) Klädd I Mörkblå Rock Med Krås Och Väst - Midjebild by Lorentz (The Younger) PASCH

Porträtt Av Kamreraren Vid Sala Silvergruva Sven Pihl (1718-1800) Klädd I Mörkblå Rock Med Krås Och Väst - Midjebild

Price SEK 13,000 (€1,243)
Estimated SEK 15,000–20,000