By using our service you accept the use of cookies.

Mårten Eskil WINGE

1825–1896, Sweden

Also known as: EW, MEW

Name: Mårten Eskil WINGE
Birth: 1825, Sweden
Died: 1896, Sweden

Mårten Eskil Winge studerade vid Konstakademien, i Düsseldorf, Paris och Rom. I Rom började han måla tavlor med nordiska motiv, såsom Kraka samt Loke och Sigyn (båda i Nationalmuseum, Stockholm). Efter hemkomsten målade han bl.a. Ingeborg väntande Hjalmars återkomst (Göteborgs konstmuseum) samt Tors strid med jättarna (Nationalmuseum). Han målade också altartavlor, t.ex. uppståndelsen (Caroli kyrka, Malmö) och Förklaringen (S:t Pauli kyrka, Malmö). På kulla Gunnarstorp i Skåne gjorde han en del dekorativa målningar, bl.a. de fyra årstiderna.Han utnämndes 1865 till vice professor vid Konstakademien.

Representerad:
Nationalmuseum, Stockholm, Göteborgs Konstmuseum.

Motiv Från Visby by Mårten Eskil WINGE

Motiv Från Visby

Price SEK 2,200 (€222)
Estimated SEK 1,500

Lärd Man

Price SEK 1,200 (€120)
Estimated SEK 1,500
Ragnar Lodbrog Möter Kraka by Mårten Eskil WINGE

Ragnar Lodbrog Möter Kraka (1867)

Price SEK 40,000 (€3,571)
Estimated SEK 15,000–18,000