By using our service you accept the use of cookies.

Margareta RENBERG

1945–2005, Sweden

Also known as: MR

Name: Margareta RENBERG
Birth: 1945, Sweden
Died: 2005

Margareta Renberg studerade vid Konsthögskolan 1968-73. Har under senare år bland annat ställt ut på Borås Konstmuseum och Konstens hus, Luleå 2002 – Norrköpings konstmuseum, Sundsvalls Museum, Galleri Ahnlund, Umeå 2001 – Krognoshuset, Lund 2000 – Galleri Engström, Stockholm 1999.

Komposition by Margareta RENBERG

Komposition

Price SEK 3,000 (€327)
Estimated SEK 2,500
Ansiktsmask by Margareta RENBERG

Ansiktsmask

Price SEK 5,500 (€597)
Estimated SEK 2,000–3,000
Självporträtt Med Svart Kjol (bara Bröst) by Margareta RENBERG

Självporträtt Med Svart Kjol (bara Bröst) (1998)

Price SEK 30,000 (€3,254)
Estimated SEK 8,000–10,000
Kusin by Margareta RENBERG

Kusin

Price SEK 12,000 (€1,121)
Estimated SEK 12,000–15,000
Hon Var Inte Mycket För Att Lägga Saker På Sin Rätta Plats, Men Det Straffade Sig by Margareta RENBERG

Hon Var Inte Mycket För Att Lägga Saker På Sin Rätta Plats, Men Det Straffade Sig

Price SEK 4,000 (€364)
Estimated SEK 5,000–7,000