By using our service you accept the use of cookies.

Mari SIMMULSON

1911, Russia/Sweden

Also known as: MS

Name Mari SIMMULSON
Birth 1911, Russia

Mari Simmulson fick sin utbildning vid statliga konstfackskolan i Tallin till skulptör och keramiker.
1949 kom Mari till Upsala-Ekeby där hon blev en av de mer uppskattade konstnärliga profilerna. Som en av de sista konstnärerna slutade hon 1972 sin anställning.

Fat by Mari SIMMULSON

Fat

Price SEK 1,600 (€173)
Estimated SEK 1,500
Balinesiska, Sculpture by Mari SIMMULSON

Balinesiska, Sculpture

Price SEK 4,400 (€421)
Estimated SEK 4,000–6,000
Fågel by Mari SIMMULSON

Fågel

Price SEK 1,500 (€147)
Estimated SEK 3,000