By using our service you accept the use of cookies.

Marianne KANTER

1944, Sweden

Also known as: MK

Name Marianne KANTER
Birth 1944

\\\"Sedan 1983 har jag varit målare. Tidigare under mitt konstnärskap har jag inte vågat mig på keramik, då jag antog att det tar åratal att lära sig dreja. Sedan upptäckte jag att man inte behöver dreja utan jag kunde forma enbart med hjälp av mina händer.
Vilket sinnligt underbart material, bara sitta med en lerklump i handen drömma, forma.

Rosettflickan är min första lilla skulptur hon är 35 cm hög och är stengodsbränd.
(Förebilden är Rosettflickan i tempera,olja/duk 90 x 90 cm.)\\\"

Source: http://www.kinn.com/site/module.asp?page=post&XModuleId=19864&PostId=278

Flicka Med Flätor by Marianne KANTER

Flicka Med Flätor

Price SEK 3,000 (€324)
Estimated SEK 2,500
Flicka Med Rönnbär by Marianne KANTER

Flicka Med Rönnbär

Price SEK 0 (€0) Not sold
Estimated SEK 3,000
Modell by Marianne KANTER

Modell (1986)

Price SEK 0 (€0)
Estimated SEK 5,000
Vid Badstranden by Marianne KANTER

Vid Badstranden (1986)

Price SEK 2,000 (€198)
Estimated SEK 2,000
Modell I Träd by Marianne KANTER

Modell I Träd

Price SEK 3,600 (€340)
Estimated SEK 5,000