By using our service you accept the use of cookies.

Marino MARINI

1901–1980, Italy

Also known as: MM

Name: MARINI
Birth: 1901
Died: 1980

Marino Marini var en skulptör och bildkonstnär född i Pistoia i Italien. Han utbildade sig vid Accademia Di Belle Arti i Florens samt på resor runt om i världen. I Paris kom han i kontakt med nya idéer som han kombinerade med sin egen fascination för antiken och den etruskiska skulpturkonsten. Han var bekant med konstnärer som Giorgio de Chirico, Georges Braque och Pablo Picasso. Marini är främst känd för sina stiliserade skulpturer, ofta föreställande häst och ryttare, ibland hopsmälta, jonglörer och dansare.

Source: www.bukowskis.com

Marino From Goethe by Marino MARINI

Marino From Goethe (1979)

Price EUR 2,375
Incl. buyer's premium
Estimated EUR 1,900–3,800
Cavallo In Armonia by Marino MARINI

Cavallo In Armonia (1978)

Price EUR 1,100
Estimated EUR 1,000–1,500
Cavalier Sur Fond Vert by Marino MARINI

Cavalier Sur Fond Vert (1957)

Price SEK 12,750 (€1,484)
Incl. buyer's premium
Estimated SEK 8,000–10,000
Il Grido by Marino MARINI

Il Grido (1965)

Price SEK 4,600 (€505)
Estimated SEK 6,000–8,000
Giocolieri by Marino MARINI

Giocolieri (1951)

Price SEK 3,500 (€384)
Estimated SEK 5,000–6,000
Personnages Du Sacre Du Printemps. The Complete Portfolio Comprising 8 Colour Lithographs by Marino MARINI

Personnages Du Sacre Du Printemps. The Complete Portfolio Comprising 8 Colour Lithographs (1974)

Price SEK 50,000 (€5,493)
Estimated SEK 50,000–600,000

Il Teatro Delle Maschere

Price SEK 4,000 (€445)
Not sold
Estimated SEK 7,000
Marino From Shakespeare I by Marino MARINI

Marino From Shakespeare I

Price EUR 1,600
Estimated EUR 1,000–1,500
Grande Teatro by Marino MARINI

Grande Teatro (1971)

Price SEK 4,000 (€445)
Estimated SEK 4,000
Cavallo E Cavaliere by Marino MARINI

Cavallo E Cavaliere (1950)

Price SEK 290,000 (€27,724)
Estimated SEK 100,000–150,000
Ommagio A Michelangel by Marino MARINI

Ommagio A Michelangel

Price SEK 6,500 (€621)
Estimated SEK 8,000–10,000
Compozione by Marino MARINI

Compozione

Price EUR 700
Estimated EUR 400–600
Blå Ryttare by Marino MARINI

Blå Ryttare

Price EUR 850
Estimated EUR 400–600