By using our service you accept the use of cookies.

Martin LINDBERG

1923, Sweden

Also known as: ML

Name: Martin, Agaton LINDBERG
Birth: 1923, 7/12, Sweden

Martin Lindberg är autodidakt och har företagit resor till Frankrike. Målar landskapsbilder, stilleben och porträtt.
Utställningar:
Stockholmspostens konstförening.
Offentlig utsmyckning:
Svea Hovrätt, Stockholm, Kungliga Vattenfallsstyrelsen och LO, Stockholm.
Representerad:
Nationalmuseum i Stockholm, Eskilstuna och Västerås museum, Aguélimuseet i Sala, Svenska Statens samlingar och Upplands konstförenings samlingar.

Motiv Av Landskap by Martin LINDBERG

Motiv Av Landskap

Price SEK 100 (€11)
Estimated