By using our service you accept the use of cookies.

Martin WICKSTRÖM

1957, Sweden

Also known as: MW

Name Martin WICKSTRÖM
Birth 1957, Sweden
Lived & Active In Stockholm, Sweden

Martin Wickström


Utbildning


1977-81 
Gerlesborgsskolan, Stockholm

1982-87
Konsthögskolan, Stockholm 



Separatutställningar
2009
Guns N’ Roses, Galleri Leger, Malmö
36, Angelika Knäpper Gallery, Stockholm
Laura and the Twins, Galleri Aveny, Göteborg
2008
Sex dagar, Market, Galleri Leger, Stockholm 
Anita och havet, Skövde konsthall
Anita och havet, Örebro konsthall 
Anita och havet, Eskilstuna konstmuseum
Anita och havet, Norrtälje konsthall
2007
Maraton, Angelika Knäpper Gallery, Stockholm

2006
Fyra steg i det blå, Galleri Aveny, Göteborg

2005
One from the Heart, Galleri Leger, Malmö

2004 
Cinema Paradiso, Galleri Göran Engström, Stockholm
Kristinehamn konstmuseum

2003 
Virserums konsthall
Passagen, Linköping
I Beg Your Pardon, Teatergalleriet, Uppsala
Galler Remi, Östersund
Galleri Aveny, Göteborg

2002 
I’ll never smile again, Finspångs konstförening
Galleri Leger, Malmö

2001
Galleri Susanne Pettersson, Norrköping
Cirkus, Galleri Engström, Stockholm

2000 
Under vulkanen, Galleri Leger, Malmö

1999 
Med fingret i syltburken, Galleri Engström, Stockholm

1997 
491, Galleri Leger, Malmö
Unplugged, Galleri Engström, Stockholm
Schweiz, Galleri 29, Växjö

1996
Februari, Galleri Engström, Stockholm

1995 
Nätter, Borås konstmuseum
Galleri 54, Göteborg
Nätter, Norrköpings konstmuseum

1994 
Galleri Engström, Stockholm

1992 
Galleri Sankt Olof, Norrköping
Olle Olssonhuset, Solna

1991 
Galleri Lång, Malmö
Galleri Engström, Stockholm

1989 
Galleri Lång, Malmö
Wadköpings konsthall, Örebro
Galleri Engström, Stockholm

1988 
Galleri Engström, Stockholm
Galleri Sankt Olof, Norrköping

1987 
Galleri Lång, Malmö

1986 
Galleri Sankt Olof, Norrköping

1985 
Finspångs konstförening

1983 
Café Mejan, Stockholm




Samlingsutställningar i urval


2006 
20 år! Stipendiater Maria Bonnier Dahlins stiftelse 1985-2005, Bonniers Konsthall, Stockholm

2005 
Konstmässan, Sollentuna

2004 
Scandinavian Sparks, Space 798, Peking, Kina

2003 
For You Mongolia, National Modern Art Gallery, Ulan Bator, Mongoliet

2002 
Sculptura 02, Falkenberg

2001
Guld, Borgholms slottsruin

2000 
Nittonhundratal, Bildmuseet i Umeå
Displaced, Sophienhof, Kiel

1998
Birds, Borgholms slottsruin
Insyn, Stockholm, K 98
Gatubilder, Stockholm, K 98
Tid och rum, Galleri Enkehuset, Stockholm
Stockholms skulptur Triennal, Skulpturens hus
Juldyrkarna, Södertälje konsthall

1997 
Avesta Art, Avesta

1996 
Alone Together, Liljevalchs konsthall, Stockholm

1995 
Ur Fredrik Roos nordiska samling, Moderna museet, Stockholm
You Cry, med Max Book, Sollentuna mässan
Comp i Box, c/o Christian Rieloff, Stockholm
Spelrum-Öyvind Fahlström och tiden efter, Uppsala konstmuseum
Midsommar, med Annsofie Nilsson, Galleri Danielsson, Borgholm
Återkomster, Nutida konst i Stockholms kyrkor

1994 
Fyra rum, Galleri Magnus Karlsson. Västerås

1993 
Attitudes, Pierides Museum of Contemporary Art, Aten
Den andra given, Rooseum, Malmö
Objektet, Mölndals konsthall

1992 
El Tiempo Revela la Verdad, Svenska paviljongen, Expo -92, Sevillia
The Boundary Rider, The Ninth Bienalle of Sydney

1991
Europe Unknown, Krakow
Galleri Vy, Stockholm

1990 
The Nordic Art Show, Charlottenborg, Köpenhamn

1989 
Den svenska drömmen, Sandvikens konsthall, Borås-Sparsör, Kalmar museum

1988 
Den svenska drömmen, Galleri Enkehuset, Stockholm

1987
Gränsvärden, Heland Thordén Wetterling Gallery, Stockholm

1986 
Exil, Norrköpings konstmuseum

1985 
A Swedish Massage, The New Math Gallery, New York




Representerad


Skövde konstmuseum
Moderna museet, Stockholm
Örebro konstmuseum
Norrköpings konstmuseum
Östergötlands konstmuseum, Linköping
Malmö museum
Borås konstmuseum
Uppsala konstmuseum
Göteborgs konstmuseum
Statens konstråd
Fredrik Roos nordiska samling


Offentliga uppdrag
2005
Rosenholm, Arena Rosenholm, Karlskrona

2003 
Blue Sky Aviation, Clarion hotel, Stockholm

2000
Ett rum med utsikt, Cederquists advokatbyrå, Stockholm

1998 
John Blund får också ont i magen, Karolinska sjukhuset, Astrid Lindgrens barncentrum, Stockholm

1997 
Rosebud, Akademiska sjukhuset, Uppsala
De 27 stegen, Internationella handelshögskolan, Jönköping (Statens konstråd)

1996 
Museum, Djäkneparkskolan, Norrköping

1993 
Loket, Sandareds skola, Borås
‹‹ Hem

Source: http://www.martinwickstrom.se/cv.php

My World by Martin WICKSTRÖM

My World (2009)

Price SEK 160,000 (€16,328)
Estimated SEK 140,000–160,000
Resan by Martin WICKSTRÖM

Resan (2002)

Price SEK 5,700 (€622)
Estimated SEK 6,000
Bourani by Martin WICKSTRÖM

Bourani

Price SEK 1,800 (€208)
Estimated SEK 2,000
For Marion Crane by Martin WICKSTRÖM

For Marion Crane (2010)

Price SEK 0 (€0) Not sold
Estimated SEK 25,000–30,000
Vita Huset by Martin WICKSTRÖM

Vita Huset (-89)

Price SEK 10,000 (€1,063)
Estimated SEK 2,000–3,000
Brasa Nr 6 & 7 by Martin WICKSTRÖM

Brasa Nr 6 & 7 (1992)

Price SEK 4,500 (€478)
Estimated SEK 4,000–5,000
Forbidden Worlds Iii by Martin WICKSTRÖM

Forbidden Worlds Iii (2002)

Price SEK 34,000 (€3,614)
Estimated SEK 20,000–25,000
En Tumslängd Från Döden by Martin WICKSTRÖM

En Tumslängd Från Döden (1997)

Price SEK 27,000 (€2,932)
Estimated SEK 20,000–25,000
Rink by Martin WICKSTRÖM

Rink (1991)

Price SEK 8,000 (€765)
Estimated SEK 6,000–8,000
Wat Bo Pool by Martin WICKSTRÖM

Wat Bo Pool (2007)

Price SEK 160,000 (€17,574)
Estimated SEK 200,000–250,000