By using our service you accept the use of cookies.

Matthias Van ARKEL

1967, Sweden

Also known as: MVA

Name Matthias Van ARKEL
Birth 1967, Sweden

Matthias van Arkels konstnärskap förmedlar en tydlig glädje och lätthet och skapar ett intresse att söka vidare. Man vill utforska, undersöka, titta och känna närmare på såväl objekt som målningar. Den gummiaktiga silikonmassan, där van Arkel målar med materialet, ser mjuk, god och inbjudande ut. Kanske är det färgerna och silikonmassans mjukhet som skapar den direkta kopplingen till godispåsen, man blir aldrig mättad, vill bara ha mer och mer.

Source: Stockholms Auktionsverk, Stockholm Sweden

Målning På Glas Diptyk by Matthias Van ARKEL

Målning På Glas Diptyk (2003)

Price SEK 3,100 (€327) Not sold
Estimated SEK 19,000
Komposition by Matthias Van ARKEL

Komposition

Price SEK 2,650 (€300)
Estimated SEK 1,500
Constant Pressure by Matthias Van ARKEL

Constant Pressure

Price SEK 34,000 (€3,687)
Estimated SEK 20,000–25,000