By using our service you accept the use of cookies.

Nanna ULLMAN JOHANSEN

1888–1964, Denmark/Sweden

Also known as: NJU, NJ

Name Nanna, Vigga ULLMAN JOHANSEN
Birth 1888, Denmark
Died 1964, Sweden

Nanna Ullman (Johansen) studied at the Art Academy, Gothenburg, and for several years in Rome. She has modeled portrait busts and sculptures of children.
Exhibition: Göteborgs Konsthall by Ivan Jordell 1946.
Represented: Modern Museum in Stockholm, National Gallery in Oslo and Göteborg Museum of Art.

Nanna Ullman (Johansen) studerade vid Konstakademien, i Göteborg, samt under flera år i Rom. Hon har modellerat porträttbyster och skulpturer av barn.

Utställning:
Göteborgs Konsthall med Ivan Jordell 1946.

Representerad:
Moderna Muséet i Stockholm, Nasjonalgalleriet i Oslo och Göteborgs Konstmuseum.

Offentlig utsmyckning:
Syskonen 1934. Trädgårdsföreningen Centrum. Fiskare 1951 Majnabbehamnen Majorna. Skolflicka 1954 Kyrkbytorget Kyrkbyn Lundby. Diskussion 1958, Heden Lorensberg. Hästen och bonden 1965, vid Rosenfredsskolan i Varberg.

Byst, Manshuvud by Nanna ULLMAN JOHANSEN

Byst, Manshuvud (-44)

Price SEK 2,000 (€240)
Estimated SEK 3,000