By using our service you accept the use of cookies.

Nils ÖBERG

1912–1997, Sweden

Also known as: Apelman-Öberg

Name: Nils, Gustav Ludvig (Apelman) ÖBERG
Birth: 1912, Sweden
Died: 1997

Nils Gustav Ludvig Öberg (Apelman) studerade vid Konstakademien i Stockholm. Han har målat stilleben, landskap och figurer.
Representerad: Moderna Muséet i Stockholm och H.M. Konung Gustav VI Adolfs samling.

Source: Art Signature Dictionary

Vy över Nationalmuseum by Nils ÖBERG

Vy över Nationalmuseum

Price SEK 800 (€86)
Estimated SEK 800