By using our service you accept the use of cookies.

Olof ARÉN

1918–2003, Sweden

Also known as: OA

Name: Bengt, Olof, ARÉN
Birth: 1918, Sweden
Died: 2003, Sweden

Olof Arén biografi:

Olof Arén studerade vid Konstfack i Stockholm, vid konstakademien för Isaac Grünewald, Fritiof Schuldt och Sven X-et Erixson.
Representerad:
Stockholms stads samlingar, Stockholms Stadshus, Riksdagshuset, officiella byggnader, Landstingets- och Statens Konstråd. Han erhöll guldmedalj av Italienska Konstakademien.

Source: Internet

Stilleben by Olof ARÉN

Stilleben

Price SEK 1,500 (€169)
Estimated SEK 2,000
Utsikt Från Södermalm by Olof ARÉN

Utsikt Från Södermalm

Price SEK 3,400 (€373)
Estimated SEK 8,000
Vinterutsikt-söders Höjder Mot Gamla Stan by Olof ARÉN

Vinterutsikt-söders Höjder Mot Gamla Stan

Price SEK 8,000 (€866)
Estimated SEK 4,000
Vy över Söders Takåsar Med Riddarfjärden I Fonden by Olof ARÉN

Vy över Söders Takåsar Med Riddarfjärden I Fonden

Price SEK 6,500 (€634)
Estimated SEK 5,000

Kubistiskt Landskap

Price SEK 250 (€25)
Estimated SEK 1,000
Vinterutsikt - Riddarholmen by Olof ARÉN

Vinterutsikt - Riddarholmen

Price SEK 3,000 (€297)
Estimated SEK 3,000
Interutsikt - Söders Höjder Mot Riddarholmen Och Gamla Stan by Olof ARÉN

Interutsikt - Söders Höjder Mot Riddarholmen Och Gamla Stan

Price SEK 4,500 (€446)
Estimated SEK 6,000