By using our service you accept the use of cookies.

Oscar OHLSON

1847–1912, Sweden

Also known as: Ohlsson

Name: OHLSON
Birth: 1847
Died: 1912
Porträtt Av Kvinna I Röd Klänning by Oscar OHLSON

Porträtt Av Kvinna I Röd Klänning (1888)

Price SEK 1,500 (€158)
Estimated SEK 3,000
Stugor Med Figurer by Oscar OHLSON

Stugor Med Figurer (1886)

Price SEK 900 (€95)
Estimated SEK 1,500–2,000
Motiv Från Halmstad Hamn by Oscar OHLSON

Motiv Från Halmstad Hamn (1889)

Price SEK 4,000 (€421)
Estimated SEK 5,000–7,000
(2) Porträtt Av Kvinna Och Man I Rött by Oscar OHLSON

(2) Porträtt Av Kvinna Och Man I Rött

Price SEK 1,500 (€182)
Estimated SEK 3,000
Kustlandskap by Oscar OHLSON

Kustlandskap (1886)

Price SEK 3,000 (€338)
Estimated SEK 3,000
Solnedgång På Västkusten by Oscar OHLSON

Solnedgång På Västkusten (1892)

Price SEK 6,500 (€698)
Estimated SEK 4,000