By using our service you accept the use of cookies.

Peder JOSEFSSON

1943, Sweden

Also known as: PJ

Name Peder JOSEFSSON
Birth 1943, Sweden

Peder Josefsson, Konstnär:

Utbildning:
HDK 1966-1967, Konsthögskolan Valand 1967-1972, båda i Göteborg.

Yrke:
Konstnär. Även konstkonsult för Västra Götalandsregionen, gästlärare och utställningscurator.

Övrigt, i urval:
Flitig utställare både nationellt och internationellt. Ett 20-tal offentliga utsmyckningar. Representerad på Nationalmuseum, British Museum och Qhong Qing Artistic Association i Kina

Source: Internet

Siden by Peder JOSEFSSON

Siden

Price SEK 3,250 (€343)
Estimated SEK 2,000
Tomhet by Peder JOSEFSSON

Tomhet (-69)

Price SEK 10,000 (€1,130)
Estimated SEK 15,000
Tomheten by Peder JOSEFSSON

Tomheten (69)

Price SEK 0 (€0) Not sold, incl. buyer's premium
Estimated SEK 25,000–30,000