By using our service you accept the use of cookies.

Per-Hilding PERJONS

1911–1998, Sweden

Also known as: Eriksson

Name: Per-Hilding PERJONS
Birth: 1911, Sweden
Died: 1998, Sweden

Per-Hilding Perjons (född Eriksson)studerade i Oslo, Köpenhamn och Helsingfors. Han har målat stilleben med silver, glas och porslinspjäser i 1700-1800-talsstil men är kanske mest känd för sina porträtt och nakenstudier av dalkullor.
Representerad: Dalregementets samlingar.

Source: Internet

Kvinna Vid Brasa by Per-Hilding PERJONS

Kvinna Vid Brasa

Price SEK 6,000 (€634)
Estimated SEK 8,000
Kvinna by Per-Hilding PERJONS

Kvinna

Price SEK 5,345 (€584)
Estimated SEK 4,000
Motiv Med Härbre by Per-Hilding PERJONS

Motiv Med Härbre (-32)

Price SEK 1,100 (€128)
Estimated SEK 1,500
Blomsterstilleben by Per-Hilding PERJONS

Blomsterstilleben (-46)

Price SEK 5,000 (€565)
Estimated SEK 3,000
Vid Kaminen by Per-Hilding PERJONS

Vid Kaminen

Price SEK 5,200 (€569)
Estimated SEK 3,000
Stilleben by Per-Hilding PERJONS

Stilleben

Price SEK 2,400 (€264)
Estimated SEK 3,000
Vackra Anna by Per-Hilding PERJONS

Vackra Anna

Price SEK 5,500 (€614)
Estimated SEK 3,500
Solfylld Blomsterbukett by Per-Hilding PERJONS

Solfylld Blomsterbukett

Price SEK 3,500 (€344)
Estimated SEK 2,000
Stilleben by Per-Hilding PERJONS

Stilleben

Price SEK 1,800 (€170)
Estimated SEK 1,500