By using our service you accept the use of cookies.

Per GUMMESON

1858–1928, Sweden

Also known as: Gummesson

Name Per GUMMESON
Birth 1858, Sweden
Died 1928, Sweden

Per Gummeson studerade vid Konstakademierna i Stockholm och i Köpenhamn. Han flyttade i slutet av 1800-talet till Röstånga och slog sig ner där. Franskt friluftsmåleri var märkbart i hans tidiga landskapsmotiv. Senare motiv var ofta från Kiviktrakten och Österlen. Han målade sedan mariner och några självporträtt, men mest landskap, samt snömotiv.

Representerad:
Nationalmuseum i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum, Malmö Museum och Lunds museum.

Marint Motiv by Per GUMMESON

Marint Motiv (-96)

Price SEK 3,000 (€361)
Estimated SEK 2,000
Röstånga I Vinterskrud by Per GUMMESON

Röstånga I Vinterskrud (-97)

Price SEK 1,500 (€167)
Estimated SEK 1,000
Gubbporträtt by Per GUMMESON

Gubbporträtt (96)

Price SEK 0 (€0) Not sold
Estimated SEK 2,000
Strandmotiv by Per GUMMESON

Strandmotiv (-88)

Price SEK 8,000 (€893)
Estimated SEK 10,000
Skånegård I Vinterskrud by Per GUMMESON

Skånegård I Vinterskrud (-07)

Price SEK 2,000 (€205)
Estimated SEK 2,000
Skånskt Sommarlandskap by Per GUMMESON

Skånskt Sommarlandskap (1884)

Price SEK 4,300 (€420)
Estimated SEK 2,000–3,000
Listvinterlandskap Med Röda Hus by Per GUMMESON

Listvinterlandskap Med Röda Hus

Price SEK 0 (€0) Not sold
Estimated SEK 6,000–8,000