By using our service you accept the use of cookies.

Sven LIDBERG

1929–1985, Sweden

Also known as: SL

Name: Sven LIDBERG
Birth: 1929, Sweden
Died: 1985

Sven Lidberg är autodidakt. Lidbergs konst kännetecknas av färgstarka, naivistiska landskap och stadsbilder. I dessa målningar är figurerna viktiga och deras framtoning gränsar ibland till det burleska. Lidberg har designat glas för Skrufs Glasbruk. Hans måleri kan jämföras med Gösta Månssons och Lennart Jirlows.

Han har bl.a. ställt ut:
Ålands museum.
Blå koppen, Hudiksvall.
Galleri Blå, Umeå.
Konstgården, Helsingborg.
Tidö slott, Västerås.
Smedsbyn, Huskvarna.
Helands navistiska samlingsutställning vid fyra olika tillfällen.
I Polen.
Samt deltagit vid ett tjugotal övriga utställningar.

Representerad:
Stockholms läns landsting, Malmö stad och Landsting. Statens konstråd och kulturnämnden i Kalmar och Jönköping.

Påskriset by Sven LIDBERG

Påskriset (1975)

Price SEK 4,000 (€466)
Estimated SEK 6,000
Motiv Av Konstnär, Vas, Glas, Skruf by Sven LIDBERG

Motiv Av Konstnär, Vas, Glas, Skruf

Price SEK 750 (€89)
Estimated SEK 1,500
Landskapsmotiv Med Människor by Sven LIDBERG

Landskapsmotiv Med Människor

Price SEK 10,700 (€1,265)
Estimated SEK 5,000
(3) Figurkompositioner by Sven LIDBERG

(3) Figurkompositioner

Price SEK 1,000 (€111)
Estimated SEK 1,500
Självporträtt by Sven LIDBERG

Självporträtt (-83)

Price SEK 2,500 (€278)
Estimated SEK 2,500
Fikande Familj Framför Röd Stuga by Sven LIDBERG

Fikande Familj Framför Röd Stuga

Price SEK 10,500 (€1,176)
Estimated SEK 6,000
Skål Och Tack by Sven LIDBERG

Skål Och Tack

Price SEK 3,600 (€403)
Estimated SEK 5,000
Vid Restaurangen by Sven LIDBERG

Vid Restaurangen

Price SEK 6,500 (€635)
Estimated SEK 3,000
Sommaridyll by Sven LIDBERG

Sommaridyll

Price SEK 2,200 (€215)
Estimated SEK 2,000

Interiör Med Figurer

Price SEK 5,500 (€531)
Estimated SEK 3,000
Interiör Med Bagare by Sven LIDBERG

Interiör Med Bagare

Price SEK 3,200 (€312)
Estimated SEK 2,000
Skärgårds- Och Torgmotiv (2) by Sven LIDBERG

Skärgårds- Och Torgmotiv (2)

Price SEK 2,800 (€274)
Estimated SEK 2,000
Mormor Har Kaffepaus by Sven LIDBERG

Mormor Har Kaffepaus

Price SEK 2,500 (€236)
Estimated SEK 2,500