By using our service you accept the use of cookies.

Tage ÅSÉN

1943, Sweden

Also known as:

Name Tage ÅSÉN
Birth 1943, Sweden

Tage Åsén är autodidakt och arbetar i en närmast superrealistisk teknik. Innehållet i hans motiv kan beskrivas som kritisk socialsurrealism med en hel del humor. Ett par välkända exempel är \"Makten och Härligheten\" och \"Konsten åt Folket\".
Tage Åsén är mannen bakom ett stort antal bok- och skivomslag. Bland skivomslagen ur hans produktion kan nämnas: Samla Mammas Manna \"Måltid\" 1972, \"Klossa Knapitatet\", \"Schlagerns Mystik\" 1978, \"Kaka\" 1999, \"Dear Mamma\" 2002.

Utställningar:
Första Separatutställningen 1968. Wadköpingshallen Örebro 1969. Galleri Timmermannen, Uppsala 1971. Konsthallen Gamla Gillet Uppsala 1975. VF:s konsthall, Karlstad 1975. Konstsalongen Kavaletten Uppsala 1977, 1979, 1982. Galleri Heland, Stockholm 1970, 1973, 1975, 1978. De Frie Kunstnere, Köpenhamn 1978. Galleri Gallera, Sunne 1980, 1982. Sundsbergs Konsthall, Sunne 1999. Galleri Slottet, Sunne 1998, 2004. Mollbrinks Konst, Uppsala 2005.

Representerad:
Ett 90-tal offentliga samlingar, Landsting och kommuner, Sveriges Radio, Statens Konstråd, Nordbanken, Svenska Handelsbanken, samt Skolverket.

Stipendier:
Uppsala Kommuns Kulturstipendium 1971-1972 och 1979. Statens arbetsstipendium 1973,1974. Teddy Brunius Sällskapets stipendium för förkovran 2004. Helmiastiftelsens sipendium 2006.

Source: http://www.brobytornet.se/Biografi.htm

Hemmasönerna by Tage ÅSÉN

Hemmasönerna (1980)

Price SEK 400 (€39)
Estimated SEK 500–800