By using our service you accept the use of cookies.

Thorsten WAENERBERG

1846–1917, Finland

Also known as: THW

Name: Thorsten WAENERBERG
Birth: 1846, Finland
Died: 1917

Thorsten Waenerberg var en finländsk bildkonstnär född i Borgå. Han studerade vid Finska konstföreningens ritskola samt på resor till Düsseldorf, Paris och Holland. Waenerberg var lärare vid ritskolan i Åbo och intendent vid Finska konstföreningens museum. Han är främst känd för sina landskap, ofta hämtade från kusten i Holland och Norge.

Source: www.bukowskis.com

View Over Vyborg by Thorsten WAENERBERG

View Over Vyborg (1946)

Price EUR 4,200
Incl. buyer's premium
Estimated EUR 3,200
Landscape From Suursaari by Thorsten WAENERBERG

Landscape From Suursaari (-94)

Price EUR 1,223
Incl. buyer's premium
Estimated EUR 1,000–1,500
An Autumn Landscape by Thorsten WAENERBERG

An Autumn Landscape (1901)

Price EUR 6,361
Incl. buyer's premium
Estimated EUR 6,000–8,000
Sunday Idle by Thorsten WAENERBERG

Sunday Idle (1900)

Price EUR 15,902
Incl. buyer's premium
Estimated EUR 10,000–12,000
Summer Evening by Thorsten WAENERBERG

Summer Evening (1883)

Price EUR 2,321
Estimated EUR 1,000–1,300
View Over The Rapids by Thorsten WAENERBERG

View Over The Rapids

Price EUR 9,400
Estimated EUR 4,000–6,000
Sailing In The Archipelago by Thorsten WAENERBERG

Sailing In The Archipelago (1907)

Price EUR 2,100
Estimated EUR 1,000–1,200
Birch Trees by Thorsten WAENERBERG

Birch Trees (1914)

Price EUR 2,000
Estimated EUR 2,000–3,000
Rapids by Thorsten WAENERBERG

Rapids (1871)

Price EUR 3,600
Estimated EUR 1,200
Path by Thorsten WAENERBERG

Path (1879)

Price EUR 1,500
Estimated EUR 1,000
En Vit Villa by Thorsten WAENERBERG

En Vit Villa (1908)

Price EUR 900
Estimated EUR 1,200–1,500
Stormigt Hav by Thorsten WAENERBERG

Stormigt Hav (1877)

Price EUR 0
Estimated EUR 3,500–4,000