By using our service you accept the use of cookies.

Thorvald RASMUSSEN

1850–1919, Sweden/Denmark

Also known as: TR

Name: Thorvald, Remigius RASMUSSEN
Birth: 1850, Sweden
Died: 1919

Thorvald Rasmussen var en svensk målare och vykortskonstnär. Han omnämns dock ofta som dansk. Han var bror till arkitekten Yngve Rasmussen.

Rasmussen målningar innehöll ofta historiska motiv med svenska konungar. Han kom efterhand att mer syssla med illustrationer till vykort; julkort och skämtkort. Han hjälpte också vid ett flertal tillfällen sin arkitektbror med fasadmålningar till hus i Göteborg.

Bataljscen Med Gustav Ii Adolf by Thorvald RASMUSSEN

Bataljscen Med Gustav Ii Adolf

Price SEK 851 (€92)
Estimated SEK 1,500