By using our service you accept the use of cookies.
Torborg LINDBERG-KARLSSON

Torborg LINDBERG-KARLSSON

1908–1980, Sweden

Also known as: TL, Torborg Lindberg-Carlsson

Name Torborg LINDBERG-KARLSSON
Birth 1908, Sweden
Died 1980

Torborg Lindberg-Carlsson "T.L." (1908 - 1980) från Storbäck i Dorotea, Västerbotten. Torborg föddes i Högland och flyttande därefter vid 4 års ålder till Röttanberg i Vilhelmina.Torborg och 2 systrar fann sin hemvist i Storbäck. Hennes skapande resulterade främst i en produktion av mindre statyeter med anknytning till samekulturen.Den uppmärksamhet hon rönte ledde också till kyrkliga utsmyckningar i b.l.a Ormsjö, Höglands kapell samt Risbäck kyrka.

Från början täljde hon i asp men efter en tid övergick hon till Al som var det material hon främs använde, virket köpte Hon hem och lät det torka, hon hade virke för flera år liggande på tork. Hon använde en vass större kniv att börja snidandet med, därefter blev knivarna mindre och mindre. Hon hade oftast ett antal figurer som var under produktion där hon växlade mellan figurerna, på brickan där figurerna stod som oftast på köksbordet där prouktionen skede.Därefter målades figurerna med akvarell färg i dom sydsamiska färgerna.

I genomsnit snidade hon 2-3 gubbar pr dag som såldes till olika kunder, försäljningan var dock störs till Hemslöjden där hon sedan fått hedersbetygelser för sitt arbete.

Source: http://www.storback.n.nu/

Same Och Samekvinna Med Barn På Ryggen by Torborg LINDBERG-KARLSSON

Same Och Samekvinna Med Barn På Ryggen

Price SEK 750 (€79)
Estimated SEK 1,500
Koksar, Fyra Stycken. Samearbeten. Björk/masurbjörk. Skuren Dekor by Torborg LINDBERG-KARLSSON

Koksar, Fyra Stycken. Samearbeten. Björk/masurbjörk. Skuren Dekor

Price SEK 2,400 (€260)
Estimated SEK 1,000–1,500
Samefamilj. Man, Kvinna Och Flicka, Rikt Bemålade by Torborg LINDBERG-KARLSSON

Samefamilj. Man, Kvinna Och Flicka, Rikt Bemålade

Price SEK 1,500 (€168)
Estimated SEK 3,000