By using our service you accept the use of cookies.

Torsten RENQVIST

1924, Sweden

Also known as: TR

Name: Karl, Torsten RENQVIST
Birth: 1924, 10/5, Sweden

Torsten Renqvist studied at Otte Sköld Painting School, at the Art Academy in Copenhagen and at the Art Academy in Stockholm. He debuted as a painter and printmaker 1950. Got prize at the Biennial 1964. In 2000 he received Sergel Prize, awarded by the Royal Academy of Arts.

Source: Internet

Torsten Renqvist studerade vid Otte Skölds målarskola, vid Kunstakademiet i Köpenhamn och vid Konstakademien i Stockholm. Han debuterade som målare och grafiker 1950. Fick pris på Biennalen 1964. År 2000 mottog han Sergelpriset som delas ut av Kungliga konstakademin.
Källa: Internet
---------------
Torsten Renqvist var en svensk skulptör, bildskonstnär och författare född Ludvika. Han bedrev studier vid Otte Skölds målarskola, på Kunstakademien i Köpenhamn respektive Konstakademien Stockholm samt utlandsstudier under en period i London. Renqvist var 1955-1958 verksam som lärare på Valand i Göteborg. Det är främst som skulptör vi känner honom, ofta i materialet brons, människor och djur med personligt uttryck har avbildats av Renqvist. I hans måleriska produktion märks expressionistiska målningar.
Källa: www.bukowskis.com

Symaskin by Torsten RENQVIST

Symaskin (-48)

Price SEK 4,000 (€424)
Estimated SEK 5,000
Hästlyftaren by Torsten RENQVIST

Hästlyftaren (Executed in 1977)

Price SEK 45,900 (€4,999)
Incl. buyer's premium
Estimated SEK 15,000–18,000
Känguru by Torsten RENQVIST

Känguru (1978)

Price SEK 55,000 (€6,078)
Estimated SEK 30,000–40,000
Trädet by Torsten RENQVIST

Trädet (-53)

Price SEK 9,600 (€1,121)
Estimated SEK 10,000
Liggande Huvud by Torsten RENQVIST

Liggande Huvud (-678)

Price SEK 5,200 (€615)
Estimated SEK 6,000
Måshuvud Nr 6 by Torsten RENQVIST

Måshuvud Nr 6 (-77)

Price SEK 7,700 (€911)
Estimated SEK 3,000
Noshörning by Torsten RENQVIST

Noshörning (-79)

Price SEK 6,700 (€793)
Estimated SEK 5,000
Sisyfos by Torsten RENQVIST

Sisyfos

Price SEK 26,000 (€3,077)
Estimated SEK 3,000
Landskap by Torsten RENQVIST

Landskap (-61)

Price SEK 4,400 (€535)
Estimated SEK 3,000
Skogsbryn-höst by Torsten RENQVIST

Skogsbryn-höst (-61)

Price SEK 4,000 (€451)
Estimated SEK 5,000
Ryttare Och Tank by Torsten RENQVIST

Ryttare Och Tank (-56-57)

Price SEK 2,600 (€294)
Estimated SEK 1,500
Ensam I Rummet by Torsten RENQVIST

Ensam I Rummet (-55)

Price SEK 450 (€51)
Estimated SEK 1,000
Måshuvud by Torsten RENQVIST

Måshuvud

Price SEK 3,000 (€320)
Estimated SEK 4,000–5,000
Känguru by Torsten RENQVIST

Känguru

Price SEK 48,000 (€5,122)
Estimated SEK 25,000–30,000
Höst by Torsten RENQVIST

Höst (-61)

Price SEK 5,000 (€549)
Estimated SEK 6,000
Trafikmiljö by Torsten RENQVIST

Trafikmiljö (-54)

Price SEK 1,200 (€137)
Estimated SEK 1,500
Getkranium by Torsten RENQVIST

Getkranium (-49)

Price SEK 6,500 (€709)
Estimated SEK 8,000
Barbarisk Blomma by Torsten RENQVIST

Barbarisk Blomma (-49)

Price SEK 1,700 (€185)
Estimated SEK 2,000
Vattenpuss Med Moln by Torsten RENQVIST

Vattenpuss Med Moln (-53)

Price SEK 12,000 (€1,303)
Estimated SEK 6,000–8,000
Björkar by Torsten RENQVIST

Björkar (-56)

Price SEK 18,000 (€1,955)
Estimated SEK 20,000–30,000
Untitled by Torsten RENQVIST

Untitled (-58)

Price SEK 9,000 (€977)
Estimated SEK 12,000–15,000
Hand by Torsten RENQVIST

Hand

Price SEK 6,500 (€649)
Estimated SEK 2,000–3,000
Komposition by Torsten RENQVIST

Komposition (-55)

Price SEK 1,500 (€147)
Estimated SEK 2,000
Säv by Torsten RENQVIST

Säv (1964)

Price SEK 6,000 (€575)
Estimated SEK 5,000
Abstrakt Komposition by Torsten RENQVIST

Abstrakt Komposition (1955)

Price SEK 10,000 (€982)
Estimated SEK 8,000–10,000
Två Bergknallar by Torsten RENQVIST

Två Bergknallar (1953)

Price SEK 1,600 (€153)
Estimated SEK 1,000