By using our service you accept the use of cookies.

Ulf ‘Ulf W’ WAHLBERG

1938, Sweden

Also known as: ULFW, ULF W

Name: Ulf, Lennart ‘Ulf W’ WAHLBERG
Birth: 1938, Sweden

Ulf Wahlberg studerade vid Stockholms Konstskola 1955-1960, Konsthögskolan i Stockholm 1961-1966.
Separatutställningar i urval:
Observatorium Stockholm 1965, Galleri Hedenius Stockholm 1968, Galleri Æ Göteborg 1969, Galleri Café Mejan Stockholm 1969, Konstakademien Stockholm 1973, Galleri Burén Stockholm 1975, Konstfrämjandet Örebro 1976, Konstfrämjandet Stockholm 1977, Galleri Uddenberg Göteborg 1977, Svenska Institutet Paris 1979, Galleri Belle Västerås 1980, Galleri Engström Stockholm 1981, Galleri Uddenberg Göteborg 1981, Galleri Leger Malmö 1982, Norrbottens Museum Luleå 1982, Galleri Ressle Stockholm 1982, Konstnärshuset Stockholm 1983, SAF;s konstförening 1983, Västerbottens museum Umeå 1984, Galleri 54 Göteborg 1985, Galleri Argo Stockholm 1985, Bergens Kunstforening 1986, Konstakademien Stockholm 1988, Bildmuseet Umeå 1990, Galleri Argo Stockholm 1991 m fl.
Grupp- och samlingsutställningar i urval:
\\\"Pop\\\" Observatorium Stockholm 1963, \\\"Just Nu\\\" Surbrunn Stockholm 1963, \\\"Ung Generation\\\" Stockholm 1966, Salon de la Jeune Peinture Paris 1966, \\\"Bilden i Konsten\\\" Doktor Glas Stockholm 1966, Nordisk ungdomsbiennal Louisiana 1966, \\\"Bildkonst och Massmedia\\\" Skånska konstmuseet i Lund 1967, \\\"Bil\\\" Gävle museum 1967, Hotel Hilton New York 1967, Biennale de Paris 1971, \\\"Tidsbilder\\\" Riksutställningar Sverige och Finland 1971-1972, \\\"Swedish Art 72\\\" Japan 1972, Salon Comparaisions Paris 1972, Moderna Museet Paris 1976, Konstforum Norrköping 1979, Nordisk Grafikunion Köpenhamn 1979, Nationalmuseum Havannah 1980, Gravure Contemporaine Svenska Insitutet Paris 1982, \\\"Stolta Stad\\\" Kulturhuset Stockholm 1982, \\\"Självporträtt\\\" Uffizierna Florens 1982, \\\"Scandinavia Today\\\" USA 1982, \\\"Svensk Konst\\\" Moskva 1983, \\\"Grez sur Loing\\\" Konstakademien Stockholm 1981, \\\"Hästkrafter\\\" Kalmar Museum 1992 m fl.
Offentliga arbeten:
Polishuset Stockholm 1974, Nacka sjukhus 1983, Maria Polikliniken Stockholm 1984, Igelsta Vårdskola Södertälje 1986, Polishus Lidingö 1986, Skärholmens tunnelbanestation 1990.
Representerad i urval:
Nationalmuseum Stockholm, Moderna Museet Stockholm, Gustav VI Adolfs samling, Göteborgs Konstmuseum, Malmö Museum, Gävle Museum, Borås museum, Eskilstuna Museum, Franska Statens Samlingar, Tessinsamlingen Svenska Institutet Paris, Uffizierna Florens m fl.
Priser och stipendier:
Årets pristagare \\\"Unga Tecknare\\\" Nationalmuseum Stockholm 1969. Statens stora arbetsstipendium 1970-1971.
Källa: Internet
---------------

Wahlberg, Ulf f.1938. Svensk målare och tecknare. Studier vid Stockholms Konstskola 1955-1960 och vid Kungliga Konsthögskolan 1961-1966. Professor vid Konsthögskolan i Umeå 1989-1994. Mest uppmärksammad har han blivit för sina bilmålningar från USA i början av 1960-talet, men han har ett brett register beträffande motiv och stil, allt från abstrakta stilleben till interiörer och realistiska landskap, som han från 1970-talet framställer stilla, realistiskt och tyst Ulf Wahlberg abstraherar gärna, möblerar om i sina målningar, men är alltid bunden vid verkligheten. Han prövar gärna olika alternativ, eftersom hans konstnärskap innebär ett forskande. ”Att synliggöra en tanke, att ta vara på en idé, som annars skulle vara flyktig” är viktig menar han. Det är först på kvällen som man ser färgerna och formerna, när de är i vila. Ljuset är en viktig ingrediens i hans måleri, det är ljuset som ger volym och atmosfär. Färgerna, framförallt i hans stilleben, är ofta sparsmakade i lugna gråblå nyanser, men alltid med en accent av en kontrasterande kulör.
Källa: www.bukowskismarket.com

Aaldens Auto Wrecking, Sun Valley, California by Ulf ‘Ulf W’ WAHLBERG

Aaldens Auto Wrecking, Sun Valley, California (-67)

Price SEK 80,000 (€9,076)
Estimated SEK 50,000–60,000
Kvällslandskap - Vassbacken by Ulf ‘Ulf W’ WAHLBERG

Kvällslandskap - Vassbacken

Price SEK 6,000 (€659)
Estimated SEK 10,000–12,000
Skrotbilar by Ulf ‘Ulf W’ WAHLBERG

Skrotbilar

Price SEK 4,500 (€494)
Estimated SEK 1,000–2,000
Jorden by Ulf ‘Ulf W’ WAHLBERG

Jorden (-75-77)

Price SEK 17,000 (€1,867)
Estimated SEK 12,000–15,000
Aa/fuel Dragster Iii by Ulf ‘Ulf W’ WAHLBERG

Aa/fuel Dragster Iii (Executed 1968)

Price SEK 190,000 (€20,862)
Estimated SEK 35,000–40,000
Bilvrak by Ulf ‘Ulf W’ WAHLBERG

Bilvrak (-05)

Price SEK 6,200 (€681)
Estimated SEK 2,000–3,000
Fönstret by Ulf ‘Ulf W’ WAHLBERG

Fönstret (-75)

Price SEK 6,200 (€681)
Estimated SEK 3,000–4,000
Snaran - Från Ateljén I Vassbacken by Ulf ‘Ulf W’ WAHLBERG

Snaran - Från Ateljén I Vassbacken

Price SEK 6,000 (€659)
Estimated SEK 3,000–4,000
I Skogen - Redwood Träden I Carlifornien by Ulf ‘Ulf W’ WAHLBERG

I Skogen - Redwood Träden I Carlifornien (-69)

Price SEK 22,000 (€2,416)
Estimated SEK 6,000–8,000
Blå Bil by Ulf ‘Ulf W’ WAHLBERG

Blå Bil (-66)

Price SEK 25,000 (€2,745)
Estimated SEK 40,000–50,000
Vågor by Ulf ‘Ulf W’ WAHLBERG

Vågor (71-72)

Price SEK 3,200 (€363)
Estimated SEK 3,000
Skrotbilar by Ulf ‘Ulf W’ WAHLBERG

Skrotbilar (-69)

Price SEK 7,000 (€744)
Estimated SEK 6,000–8,000
Vid Fyrisån by Ulf ‘Ulf W’ WAHLBERG

Vid Fyrisån (-70)

Price SEK 70,000 (€7,603)
Estimated SEK 50,000–60,000
Skrotbilar by Ulf ‘Ulf W’ WAHLBERG

Skrotbilar

Price SEK 21,000 (€2,008)
Estimated SEK 8,000–10,000
Bilvrak, Svit Med Fyra Etsningar by Ulf ‘Ulf W’ WAHLBERG

Bilvrak, Svit Med Fyra Etsningar

Price SEK 900 (€88)
Estimated SEK 1,500
Tijuana by Ulf ‘Ulf W’ WAHLBERG

Tijuana (1970)

Price SEK 0 (€0)
Estimated SEK 70,000–90,000
Komposition Med Ansikte by Ulf ‘Ulf W’ WAHLBERG

Komposition Med Ansikte (-62)

Price SEK 7,500 (€682)
Estimated SEK 6,000–8,000