By using our service you accept the use of cookies.

Unni BREKKE

1951, Norway/Sweden

Also known as: UB, Unni Brekke Widenfalk

Name: Unni BREKKE
Birth: 1951, Norway

Unni Brekke (Widenfalk) född i Oslo. Hon studerade keramik vid den Kongelige tegneskolen i Köpenhamn. Därefter studerade hon skulptur vid Konstakademien i Oslo. Hennes verk består ofta av hästar i olika material.

Separatutställningar
1983 Unge Kunstneres Samfund
1987 Galleri Max, Stockholm
1989 Galleri Kusten, Göteborg
1990 Ånge kunstforening
1992 Galleri Max, Stockholm
2000 Komunehuset, Sundsvall
2000 Box Kraftverk, Bjärtrå
2000 Galleri Hippo, Stockholm
2001 Boden konstgille, Boden
2002 Njurunda Kunstforening
2002 Torp\ Stöde Kunstforening
2003 Lasarettgalleriet, Eskilstuna
2004 Stjärnfors Galleri, Uddeholm
2005 Galleri Lars, Karlstad
2006 Karby Gård, Täby

Samlingsutställningar
1982 Vårutstillingen i UKS, Oslo
1982 Festspillene i Bergen
1983 Statens Høstutstilling, Oslo
1984 Østlandsutstillingen
1984 Festspillene i Bergen
1985 Liljevalchs Vårsalong
1987 KRO 50 år, Kulturmagasinet i Sundsvall
1987 Härnösand Konsthall
1988 Sommerutstillingen i Vinje
1991 Ånge Centralhus
1991 Galleri Sinklar, Sundsvall
1993 Riksdagshuset, Stockholm
1993 Härnösand Konsthall
1994 Eskilstuna Konstmuseum
1994 Telemark Fylkesgalleri
1995 Malung Konstförening
1995 Härnösand Konsthall
1996 Box Kraftverk, Bjärtrå
1996 Härnösand Konsthall
1997 Galleri Sinklar, Sundsvall
1998 Kulturmagasinet, Sundsvall
1999 Nordtrøndelag Fylkesgalleri, Namsos
1999 Moviken Art, Moviken
2001 Bosjö Kloster, Höör
2001 Palazzo Isimbardi, Milano
2004 Sjukhusbiblioteket, Karlstad
2004 Värmlands Høstsalong, Karlstad
2005 8 Skulptörer, Galleri Askhult, Hammarö
2006 Vårsalongen, VärmlandsKonstnärsförbund
2006 Sommarutställning, Kunstnerhuset, Gvarv
2006 Höstsalongen, VärmlandsKonstnärsförb.

Utsmyckningar
1985 Skjutshästen, Odda kommune
1986 Två hästar, Ånge sykehjem
1989 Til Kirsten, Nya Psyket, Härnösand
1990 Bäckahästen, Spångbrogården, Ånge
1991 Marmorgolv, Hagalid, Timrå
1991 Häst, Sloshuset, Fränsta
1992 Marmorgolv, Granloholm
1992 Tre tider, Torvalla, Ôstersund
1992 Port, Brf. Riksbanken, Ôstersund
1992 Springare, Ånge Centralhus
1993 Sagoryttare, Byskogen, Ôstersund
1994 Jägare, Länsmuseet Härnösand
1994 Vandrare, Tomtegrend, Sundsvall
1994 Familien, Brf Poseidon, Göteborg
1994 Sagogestalter, Björnaborg, Ôvik
1994 Skvadern, Sundsvall
1995 Samspel, Utvecklingscentrum, Sundsvall
1996 Fjellko, Norrmeierier, Umeå
1997 Byggnadsvårdspris, Sundsvalls Kommun
1998 Trappräcke, Ånge Vårdcentral
2000 Häst och bonde, Lyckbacken, Njutånger
2000 Väggutsmyckning, Edsbacka, Enånger

Representerad i
Statens Kunstakademi, Oslo
Västernorrlands Läns Landsting
Ånge kommune
Sundsvalls Museum
Göteborgs Kunstsamlinger
Statens Konstråd
Nordtrøndelag Fylkesgalleri
Karlstad kommune

Utbildning
Statens Håndverk og Kunstindustriskole i Oslo.
Statens Kunstakademi i Oslo.

Medlem av
Norske Billedkunstnere
Norsk Billedhoggerforening
KRO
Värmlands konstnärsforbund
KKV Värmland

Source: http://www.unnibrekke.com/cv.htm

Gunghäst by Unni BREKKE

Gunghäst (-92)

Price SEK 1,800 (€207)
Estimated SEK 1,500