By using our service you accept the use of cookies.

Veikko VIONOJA

1909–2001, Finland

Also known as: Laine, Veikko

Name: Veikko VIONOJA
Birth: 1909, Finland
Died: 2001

Before 1943 also well-known as Veikko Laine

Veikko Vionoja biografi:

Veikko Vionoja var en finländsk bildkonstnär född i Ullava. Han studerade vid Finska konstföreningens ritskola. Vionoja utförde i tjugoårsåldern en altarmålning i Ullava kyrka. Han är främst känd för sina Österbottenmotiv föreställande landskap, hus och interiörer. Vionojas kolorit var dämpad, med syntetiska och ibland lätt naivistiska drag.
Han signerade även med pseudonymen "Veikko Laine"

Source: www.bukowskis.com

Kvinna by Veikko VIONOJA

Kvinna (-90)

Price EUR 150
Estimated EUR 150
Nikula By, Kaustby by Veikko VIONOJA

Nikula By, Kaustby

Price EUR 380
Estimated EUR 400
Winter Window by Veikko VIONOJA

Winter Window (-66-67)

Price EUR 5,104
Incl. buyer's premium
Estimated EUR 5,000–8,000
Interiör by Veikko VIONOJA

Interiör (-75)

Price EUR 4,000
Estimated EUR 4,000–6,000
Gårdskomposition by Veikko VIONOJA

Gårdskomposition (-81)

Price SEK 650 (€72)
Estimated SEK 1,000
Flowers In A Vase by Veikko VIONOJA

Flowers In A Vase (-72)

Price EUR 3,000
Estimated EUR 1,500–2,000
Toukokuun Yö by Veikko VIONOJA

Toukokuun Yö (-72)

Price EUR 2,500
Estimated EUR 2,500–3,500
Interior by Veikko VIONOJA

Interior (1969)

Price EUR 2,200
Estimated EUR 2,500
Nattlig Patrull by Veikko VIONOJA

Nattlig Patrull (1952)

Price EUR 2,700
Estimated EUR 1,200–1,500
Månbelyst Gård by Veikko VIONOJA

Månbelyst Gård (1970)

Price EUR 2,500
Estimated EUR 2,500–3,500

Solrosor (1946)

Price EUR 1,800
Estimated EUR 1,000–1,500

Blomma På Fönsterbrädet (1970)

Price EUR 2,600
Estimated EUR 2,000–2,500
Kvinnoporträtt by Veikko VIONOJA

Kvinnoporträtt (1980)

Price SEK 0 (€0)
Estimated SEK 1,200