By using our service you accept the use of cookies.

Victor ‘Vicke’ ANDRÉN

1856–1930, Sweden

Also known as: VA

Name: Anders, Victor, ‘Vicke’ ANDRÉN
Birth: 1856, Sweden
Died: 1930, Sweden

Victor (Vicke) Andrén studerade vid Konstakademien i Stockholm. Tecknade i \"Kasper\" samt Ny illustrerad tidning, därtill illustratör i flertal bokverk.
Offentliga arbeten; bl.a. i Gustaf Vasa kyrka Stockholm, takmålningar i Operahuset, Södra Teatern, Oscarsteatern och Grand Hotels Spegelsal.

Självporträtt by Victor ‘Vicke’ ANDRÉN

Självporträtt (1927)

Price SEK 1,500 (€156)
Estimated SEK 1,500–2,000