By using our service you accept the use of cookies.

Victor WESTERHOLM

1860–1919, Finland/Åland Islands

Also known as: VW, W

Name Victor WESTERHOLM
Birth 1860, Finland
Died 1919

Victor Westerholm var en finländsk bildkonstnär född i Åbo. Han studerade vid Åbo ritskola för R.W. Ekman samt i Düsseldorf och Paris. Westerholm var grundare av Önningebykolonin, en finsk-svensk konstnärskoloni på Åland där bland annat Fredrik Ahlstedt och Nina Ahlstedt ingick.
Han arbetade som lärare vid Åbo ritskola och som intendent för Åbo Konstförening. Westerholm är att betrakta som en av Finlands främsta landskapsmålare och har bland annat avbildat skogar och mariner. www.bukowskis.com

---------------------
Victor Westerholm var en tidig begåvning. Han antogs som elev vid Åbo ritskola vid nio års ålder - samma år som han började folkskolan. Hans första lärare var R.W. Ekman. Som 18-åring studerade Victor vidare i Düsseldorf, där han kom att stanna i åtta år. Den utländska studietiden avslutades i Paris åren 1888-90. Han var den siste av sin tids finländska konstnärer som studerade vid Akademin i Düsseldorf. De andra hade redan sökt sig till Paris, varifrån en ny strömning inom konsten utgått: friluftsmåleriet.
Victor Westerholms ställning som en av Finlands främsta landskapsmålare kring sekelskiftet är klar. Hans arbete som lärare vid Åbo ritskola och som intendent för Åbo Konstförening gjorde emellertid, att han endast under sommaren fick möjlighet att arbeta med penna och pensel bland Ålands holmar, skär, ko- och björkhagar. Ålands Konstmuseum

Spring By The River by Victor WESTERHOLM

Spring By The River

Price EUR 11,000
Estimated EUR 13,000
View Over Billnäs by Victor WESTERHOLM

View Over Billnäs (1915)

Price EUR 6,116 Incl. buyer's premium
Estimated EUR 6,000–8,000
Late Autumn On åland by Victor WESTERHOLM

Late Autumn On åland

Price EUR 3,908 Incl. buyer's premium
Estimated EUR 4,000–5,000
Coastal View by Victor WESTERHOLM

Coastal View (1896)

Price EUR 3,176 Incl. buyer's premium
Estimated EUR 3,000–4,000
åländsk Hage Med Kor by Victor WESTERHOLM

åländsk Hage Med Kor

Price SEK 4,600 (€536)
Estimated SEK 1,500
Windmill Hill by Victor WESTERHOLM

Windmill Hill (-93)

Price EUR 18,321
Estimated EUR 15,000–20,000
Vinter Scene From åland Islands. by Victor WESTERHOLM

Vinter Scene From åland Islands. (-86)

Price EUR 4,641
Estimated EUR 3,000–3,500
The Tsar Visiting Aland by Victor WESTERHOLM

The Tsar Visiting Aland (-34)

Price EUR 2,800
Estimated EUR 3,000–4,000
Harbour In Winter by Victor WESTERHOLM

Harbour In Winter

Price EUR 2,000
Estimated EUR 2,000–3,000
Evening Sun by Victor WESTERHOLM

Evening Sun (1901)

Price EUR 62,000
Estimated EUR 30,000–40,000
Winter Landscape From Kymintehdas. by Victor WESTERHOLM

Winter Landscape From Kymintehdas. (1899)

Price EUR 26,000
Estimated EUR 17,000–22,000
Saaristomaisema Ahvenanmaalta by Victor WESTERHOLM

Saaristomaisema Ahvenanmaalta

Price EUR 7,300
Estimated EUR 8,000–10,000
Vinterdag I Billnäs by Victor WESTERHOLM

Vinterdag I Billnäs (1917)

Price EUR 9,600
Estimated EUR 12,000–15,000
Utö 1900, Självporträtt Av Konstnären Tittande I Kikare by Victor WESTERHOLM

Utö 1900, Självporträtt Av Konstnären Tittande I Kikare

Price EUR 1,100
Estimated EUR 700–1,000
Självporträtt Av Konstnären Med Kikare by Victor WESTERHOLM

Självporträtt Av Konstnären Med Kikare (1900)

Price SEK 0 (€0)
Estimated SEK 12,000–15,000
Skärgårdslandskap Från ålan by Victor WESTERHOLM

Skärgårdslandskap Från ålan (1918)

Price EUR 0
Estimated EUR 12,000–15,000

Höstsol (runsala) (1891)

Price EUR 9,500
Estimated EUR 6,000–8,000
Sommardag På Eckerö, åland by Victor WESTERHOLM

Sommardag På Eckerö, åland (1887)

Price EUR 25,000
Estimated EUR 25,000–30,000
Vårvinter by Victor WESTERHOLM

Vårvinter

Price EUR 11,000
Estimated EUR 13,000–16,000