By using our service you accept the use of cookies.

Waldemar LINDSTRÖM

1875–1941, Sweden

Also known as: WL

Name Waldemar LINDSTRÖM
Birth 1875, Sweden
Died 1941

Waldemar Lindström Keramiker anställd vid Rörstrand 1897-1941. Känd främst för sina djurfigurer. Arbetade mycket tillsammans med sin kusin Karl Lindström

Vas, Rörstrand 1900-talets Början, Porslin, Reliefdekor Av Tallgrenar Och Kottar, Underglasyr I Blått, Brunt Och Grönt by Waldemar LINDSTRÖM

Vas, Rörstrand 1900-talets Början, Porslin, Reliefdekor Av Tallgrenar Och Kottar, Underglasyr I Blått, Brunt Och Grönt (ca. 1900)

Price SEK 24,000 (€2,680)
Estimated SEK 10,000–12,000
Vas, Rörstrand, 1900-talets Början, Porslin, Genombruten Med Reliefdekor Av Blommor I Underglasyrfärgerna Rosa, Violett Och Grönt by Waldemar LINDSTRÖM

Vas, Rörstrand, 1900-talets Början, Porslin, Genombruten Med Reliefdekor Av Blommor I Underglasyrfärgerna Rosa, Violett Och Grönt (ca. 1900)

Price SEK 4,500 (€502)
Estimated SEK 5,000–6,000
Vas, Rörstrand 1900-talets Början, Porslin, Delvis Genombruten Reliefdekor Av Rosor I Underglasyrfärgerna Rosa Och Grönt by Waldemar LINDSTRÖM

Vas, Rörstrand 1900-talets Början, Porslin, Delvis Genombruten Reliefdekor Av Rosor I Underglasyrfärgerna Rosa Och Grönt

Price SEK 12,000 (€1,303)
Estimated SEK 4,000–5,000