By using our service you accept the use of cookies.

Walter BENGTSSON

1927, Sweden

Also known as: WB

Name Walter BENGTSSON
Birth 1927, Sweden

Walter Bengtsson studerade på Valand. Fyra år senare hade Moderna museet köpt in en av hans träskulpturer, han hade fått stipendier och begav sig till konstmetropolen Milano för att studera vid Accademia di Brera.

Komposition I Gult, Rött, Blått, Svart Och Silver by Walter BENGTSSON

Komposition I Gult, Rött, Blått, Svart Och Silver

Price SEK 1,500 (€170)
Estimated SEK 3,000
Skogsfaun, Relief I Bemålad Emalj by Walter BENGTSSON

Skogsfaun, Relief I Bemålad Emalj (-73)

Price SEK 6,000 (€681)
Estimated SEK 8,000
Komposition by Walter BENGTSSON

Komposition (1965)

Price SEK 200 (€20)
Estimated SEK 800–1,000