By using our service you accept the use of cookies.

William GISLANDER

1890–1937, Sweden

Also known as: WG

Name: Sture, William, Bonde GISLANDER
Birth: 1890, 7/8, Sweden
Died: 1937, 10/1, Sweden

William Gislander studerade för Nils Forsberg i Hälsingborg och sedan på Teknisk skole i Köpenhamn där han även var bosatt en tid. Han besökte även färöarna.
Han var främst djurmålare i landskap, fåglar, som gäss, svanar, änder, ejdrar, kåkor i trakterna kring Skanör och Falsterbo. Tre stora dukar av honom med motiv från Färöarna finnas på Christiansborgs slott.
Representerad: med tavlan, Sträckande svanar, Malmö Museum.

Kustbild by William GISLANDER

Kustbild (1923)

Price SEK 3,000 (€360)
Estimated SEK 3,500
Sjölandskap Med änder by William GISLANDER

Sjölandskap Med änder (1927)

Price SEK 1,500 (€162)
Estimated SEK 4,000
Sträckande änder by William GISLANDER

Sträckande änder (1927)

Price SEK 2,500 (€266)
Estimated SEK 2,000
Sjöfågel I Utskärgården by William GISLANDER

Sjöfågel I Utskärgården (1929)

Price SEK 6,000 (€586)
Estimated SEK 4,000
Sjöfågel I Utskärgården by William GISLANDER

Sjöfågel I Utskärgården (1929)

Price SEK 6,000 (€589)
Estimated SEK 6,000
Hässjor by William GISLANDER

Hässjor (1926)

Price SEK 1,100 (€109)
Estimated SEK 1,500