By using our service you accept the use of cookies.

Åsa WALLERT-PIERROU

1916, Sweden

Also known as: ÅSAWP

Name: Åsa, Sigrid Birgitta WALLERT-PIERROU
Birth: 1916, 26/11, Sweden

Konstnär, målare, tecknare. Studerade för Isaac Grünewald, Olle Hjortzberg, John Jon-And samt för Akke Kumlien. Hon har företagit resor till Italien, Spanien, Marocko, Grekland, Frankrike, Tyskland, Schweiz och Österike.
Hon målade landskap, porträtt och figurkompositioner i olja, gouache och akvarell, där motiven har dragning åt det sentimentala.