By using our service you accept the use of cookies.

Akseli GALLEN-KALLELA

1865–1931, Finland

Also known as: GK, AGK

Name Akseli GALLEN-KALLELA
Birth 1865, Finland
Died 1931

Akseli Gallen-Kallela var en finsk bildkonstnär född i Björneborg. Han räknas till en av Finlands främsta konstnärer och studerade vid Académie Julian i Paris. Gallen-Kallela är främst känd för sina illustrationer till eposet ”Kalevala” som påbörjades 1925. Verket representerar den begynnande finska nationalromantiken. År 1900 utförde han kupolmålningar med Kalevalamotiv till den finska paviljongen på världsutställningen i Paris. Hans bildspråk är ofta naturalistiskt, symboliskt och expressionistiskt.

Source: www.bukowskis.com

Rails by Akseli GALLEN-KALLELA

Rails (Executed in 1896)

Price EUR 1,773
Estimated EUR 700
Professor Matti äyräpää And Dentist Avellan by Akseli GALLEN-KALLELA

Professor Matti äyräpää And Dentist Avellan (1917)

Price EUR 1,579
Estimated EUR 500
The First Snow, Korpilahti by Akseli GALLEN-KALLELA

The First Snow, Korpilahti (1928)

Price EUR 10,000
Estimated EUR 9,000
Two Girls by Akseli GALLEN-KALLELA

Two Girls

Price EUR 31,803
Estimated EUR 15,000–20,000
A Winter Shore by Akseli GALLEN-KALLELA

A Winter Shore (1903)

Price EUR 44,035 Incl. buyer's premium
Estimated EUR 15,000–20,000
Café In Paris by Akseli GALLEN-KALLELA

Café In Paris (1909)

Price EUR 80,731 Incl. buyer's premium
Estimated EUR 60,000–75,000
Kalela At Vinter Time by Akseli GALLEN-KALLELA

Kalela At Vinter Time

Price EUR 1,832 Incl. buyer's premium
Estimated EUR 800–1,000
Snow On The Cliffs/kalela by Akseli GALLEN-KALLELA

Snow On The Cliffs/kalela (1901)

Price EUR 0 Not sold, incl. buyer's premium
Estimated EUR 300,000–400,000
Vid Tuonela Ström by Akseli GALLEN-KALLELA

Vid Tuonela Ström (1905)

Price EUR 5,400
Estimated EUR 400
After The Feast by Akseli GALLEN-KALLELA

After The Feast (1910)

Price EUR 42,000
Estimated EUR 25,000–30,000
Modell För Minnesmedalj, 2 Delar, Keramik, Marskalk Mannerheim by Akseli GALLEN-KALLELA

Modell För Minnesmedalj, 2 Delar, Keramik, Marskalk Mannerheim

Price EUR 240
Estimated EUR 150
Rustic Life by Akseli GALLEN-KALLELA

Rustic Life (1887)

Price EUR 400,000
Estimated EUR 400,000–600,000
Snowy Pine-tree by Akseli GALLEN-KALLELA

Snowy Pine-tree (1899)

Price EUR 52,000
Estimated EUR 25,000–35,000
Riihi Ekolan Torpalta, Keuruulta by Akseli GALLEN-KALLELA

Riihi Ekolan Torpalta, Keuruulta (1889)

Price EUR 35,000
Estimated EUR 25,000–35,000
Aino by Akseli GALLEN-KALLELA

Aino (1889)

Price EUR 125,000
Estimated EUR 60,000–80,000
Kiskot by Akseli GALLEN-KALLELA

Kiskot

Price EUR 800
Estimated EUR 600–800
Log Raft by Akseli GALLEN-KALLELA

Log Raft (1908)

Price EUR 80,000
Estimated EUR 50,000
Grounds (granaries In Korpilahti) by Akseli GALLEN-KALLELA

Grounds (granaries In Korpilahti) (1928)

Price EUR 35,000
Estimated EUR 35,000
Joukahainens Hämnd by Akseli GALLEN-KALLELA

Joukahainens Hämnd

Price EUR 1,600
Estimated EUR 800–1,000
Vårsnö by Akseli GALLEN-KALLELA

Vårsnö

Price EUR 11,000
Estimated EUR 6,000–8,000
Landskap by Akseli GALLEN-KALLELA

Landskap

Price EUR 1,700
Estimated EUR 2,000–3,000
Parisiska by Akseli GALLEN-KALLELA

Parisiska (1888)

Price EUR 76,000
Estimated EUR 60,000–80,000
Från Paanajärvi by Akseli GALLEN-KALLELA

Från Paanajärvi (1892)

Price EUR 11,300
Estimated EUR 9,000–10,000
Forslyssnare by Akseli GALLEN-KALLELA

Forslyssnare

Price EUR 1,400
Estimated EUR 600–800
Från Keuruu by Akseli GALLEN-KALLELA

Från Keuruu (1887)

Price EUR 0
Estimated EUR 10,000–13,000
Taos by Akseli GALLEN-KALLELA

Taos (1929)

Price EUR 1,800
Estimated EUR 2,000–3,000
Man Med Docka by Akseli GALLEN-KALLELA

Man Med Docka (1908)

Price EUR 0
Estimated EUR 25,000–30,000
Shepherd Boy From Paanajärvi by Akseli GALLEN-KALLELA

Shepherd Boy From Paanajärvi (1917)

Price EUR 100,400
Estimated EUR 120,000